Regulační orgány šesti velkých zemí Evropské unie podniknou koordinované kroky včetně uvalení pokut proti provozovateli nejvyužívanějšího světového internetového vyhledávače (810,54 USD, 1,17%). Chtějí tak firmu přimět, aby změnila svůj kontroverzní přístup k ochraně soukromých dat uživatelů. Na společném postupu vůči Googlu se podle agentury AP dohodly úřady na ochranu údajů ve Francii, Německu, Velké Británii, Itálii, Španělsku a Nizozemsku.
Regulační orgány tvrdí, že navzdory výzvám neudělal ve svém přístupu k osobním údajům žádné změny. Jeho klienti tak stále nevědí, jaké informace o nich firma uchovává a jak dlouho. Jednotlivé národní orgány přijmou proti firmě své vlastní právní kroky.
před rokem sloučil 60 různých směrnic pro nakládání s osobními údaji do jednoho univerzálního postupu. Firma to označila za nezbytné a legální zefektivnění svých pravidel a procedur. k dnešní zprávě pouze sdělil, že jeho přístup je v souladu s evropskými zákony.
Uživatelé nemají možnost nová pravidla odmítnout, pokud chtějí služby Googlu nadále používat. Praktiky firmy se tak dostávají pod zvýšený tlak zejména v Evropě, která je na ochranu osobních dat nejháklivější. Uživatelé internetu však jsou podle dosavadních zkušeností ve své většině ochotni vzdát se části soukromí výměnou za pohodlný přístup k informacím a komunikaci.
Pokuty, které mohou úřady Googlu vyměřit, jsou z hlediska jeho mnohamiliardových tržeb víceméně symbolické. Například francouzský úřad CNIL má pravomoc pokutovat firmu do výše 300.000 eur (zhruba 7,8 milionu Kč), což vydělá zhruba za tři minuty. Právní sankce by však mohly poškodit image firmy a mohly by jí navíc zakázat shromažďovat data o uživatelích, dokud požadavky úřadů nevyslyší.
Loni evropská komisařka Viviane Redingová uvedla, že nová pravidla ochrany soukromí, která tehdy zavedl, jsou podle evropských úřadů na ochranu osobních údajů v rozporu s unijními zákony. Proti novým pravidlům se loni ohradil i francouzský regulační úřad.