Aktualizováno Evropští zákonodárci a zástupci jednotlivých zemí dosáhli prozatímní dohody na legislativě, která udělí Evropské centrální bance pravomoc dohledu nad komerčními bankami v eurozóně. Dohodu, která završuje závěry z loňského summitu EU, podle nichž by ECB měla dozor převzít v polovině příštího roku, potvrdili oficiální představitelé EU.
"Je to základní krok k opravdové bankovní unii, která musí obnovit důvěru v banky eurozóny," řekl unijní komisař pro vnitřní trh Michel Barnier. Na základě dohody získá ECB rozsáhlé pravomoci pro dohled nad bankami ve všech členských státech bloku jednotné měny i v dalších evropských zemích, které se rozhodnou k tomuto programu připojit.
Poslanec Evropského parlamentu Philippe Lamberts potvrdil, že dohoda ohledně udělení dozorčí pravomoci ECB je na stole a odpoledne pokračuje diskuze nad druhým legislativním návrhem ohledně role Evropského orgánu pro bankovnictví (EBA). Lamberts dodal, že dohoda o ECB je podmíněna shodou s centrální bankou eurozóny na kontrolních mechanismech Evropského parlamentu a není zatím jasně určeno, jak by taková „demokratická kontrola“ fungovala.
Dohled ECB nad bankovním sektorem v eurozóně, který má přímé kontrole vystavit zhruba 150 bank s celkovým podílem mezi 75 až 80 procent evropských bankovních aktiv, je základním kamenem plánované bankovní unie, která má posílit odolnost systému proti případným budoucím krizím. Zároveň je předvojem umožnění přímé finanční pomoci bankám ze záchranného fondu eurozóny (tzv. firewall). Dalšími prvky bankovní unie mají být společný garanční systém vkladů a právě fond na řešení problémů bank.
ECB by přímo dohlížela nejméně na trojici největších bank v každé zemi, nebude-li „za zvláštních podmínek stanoveno jinak“. Z Německa tento týden zaznívaly hlasy zpochybňující tento krok, když právní poradci německých poslanců upozornili, že převzetí dozoru ECB nad evropskými bankami by mohlo být nezákonné. Současné evropské dohody podle poradců naznačují, že pro roli ECB jako bankovního dozoru neexistují "dostatečně silné právní základy".
V Německu již delší dobu panují obavy ze střetu zájmů v případě, že by ECB kromě zajišťování měnové stability rovněž dohlížela na banky. Evropské smlouvy uvádějí, že úkolem ECB je zajišťovat stabilitu měny a pouze ve výjimečných případech zastávat dohled nad bankami. To podle poradců nepokrývá úplný přesun dozorčích pravomocí na ECB, který navrhuje Evropská unie.
(Zdroj: Bloomberg, Reuters, čtk)