CR spustí rychlý mobilní internet 4G v některých částech Prahy již v květnu letošního roku s využitím stávající frekvence 1800 MHz. Síť v Praze a Brně by měla být plně dokončena v prvním čtvrtletí příštího roku. T-Mobile pak plánuje spuštění 4G služeb v Praze v létě na technologii americké MetroPCS. Realizátorem sítí pro oba operátory je čínská Huawei.
ČTÚ před týdnem stopl LTE aukci nových volných frekvencí pro rozvoj vysokorychlostních sítí v pásmech 800, 1 800 a 2 600 MHz. „Telefónica CR respektuje rozhodnutí, které ČTÚ přijal a v dané situaci jej považuje za rozumné. V průběhu celé aukce postupovala racionálně,“ uvedla k tomu firma.
Ta již nějakou dobu pokračuje v šíření lokálně omezeného spouštění sítí nové generace. „Máme i nadále zájem o rozvoj a investice do mobilní sítě čtvrté generace, protože zájem zákazníků o vysokorychlostní mobilní připojení k internetu neustále roste. Ještě v letošním roce proto společnost bude svou síť LTE rozšiřovat s využitím frekvencí, které již vlastní, nezávisle na dnešním oznámení,“ potvrdila firma.
Rychlou mobilní síť LTE pro Telefóniku CR i T-Mobile staví čínská společnost Huawei. Spustí ji letos bez ohledu na absenci LTE aukce, vyplynulo z prezentace mateřské skupiny CR na prestižním veletrhu Mobile World Congress ve Španělsku. „Novou aukci ČTÚ s pozměněnými podmínkami očekáváme na podzim letošního roku,“ uvedl analytik Patria Direct Tomáš Tomčány.
Huawei pro českou Telefóniku CR již postavila síť pro pilotní provoz LTE v Jesenici u Prahy. Operátor, stejně jako konkurenční T-Mobile a , její technologie využívá i v mobilních sítích GSM a 3G. Huawei zároveň všem operátorům zajišťuje provoz sítí. „Konkrétní plány na vybudování sítě a pokrytí musí oznámit CR. Obecně, kdybychom nyní dostali zadání, tak můžeme síť vybudovat do léta," reagoval šéf Huawei v ČR Pardubský.
Podle slov ředitele provozu CR pro Petra Slováčka pro HN budou všechny pražské a brněnské vysílače vyměněny na nové technologie od Huawei s přípravou na sítě 4G počínaje dubnem s dokončením v 1Q příštího roku. Kromě Brna a Prahy má již firma dle slov Slováčka technologie od Huawei připravené a spuštění 4G sítí by mohlo proběhnout rychle.
Čínský dodavatel již uzavřel kontrakt na dodávku LTE sítě i pro konkurenční T-Mobile, který ji chce rovněž spustit letos v létě. S Huawei jedná i , který zatím nechce expanzi sítí blíže komentovat a také společnost PPF, která se chce stát čtvrtým mobilním operátorem.
Huawei u všech současných mobilních operátorů nasadil řešení, které umožňuje všechny technologie instalovat na jeden typ vysílače. To umožní vybudování sítí LTE s nižšími náklady a dává to firmě výhodu před konkurenčními dodavateli. „Při samotném budování sítě nám pomohlo sdílení infrastruktury s T-Mobile. Díky tomu došlo k úsporám na investicích ve výši necelých 30 procent,“ uvedl za Telefóniku CR Slováček k budování sítí současné třetí generace. U 4G se zejména ve velkých aglomeracích operátoři dostávají do situace, kdy musejí investovat do společných kapacit pro všechny sítě a úspory již nejsou tak vysoké. Smysl spojené kapacity naopak mají mimo největší města, kde pomohou rychleji a levněji splnit cíl procenta pokrytí.
Celá skupina na Mobile World Congress představila technologii VoLTE, která umožňuje využívat pro telefonování LTE a bezdrátové sítě Wi-Fi. Integrace technologií umožňuje až 20 krát rychlejší sestavení hovoru a lepší kvalitu hlasového přenosu. Komerční uvedení plánuje na příští rok.
Kvůli vysoké ceně „odpískaná“ aukce frekvencí uvolněných po přechodu z analogového na digitální televizní vysílání v pásmu 800 MHz a dalších volných kmitočtů v pásmech 1800 a 2600 MHz začala pod taktovkou ČTÚ 12. listopadu. T-Mobile, , a PPF Mobile Services dražily celkem 40 bloků kmitočtů. Jejich vyvolávací cena byla dohromady 7,4 miliardy korun. Rychlá mobilní síť LTE umožňuje v reálném provozu datové přenosy kolem 100 až 150 Mbit/s, což je asi pětkrát více než stávající sítě 3G.
Šéf ČTÚ Dvořák zastavení aukce kmitočtů LTE nevidí jako důvod k odstoupení. Nabídky v aukci se vyšplhaly ze 7,4 mld. Kč nad dvacet miliard a to by dle ČTÚ znamenalo do budoucna vysoké ceny služeb a zpozdilo budování sítí.
Šéf ČTÚ ujišťuje, že podmínky aukce se změní a se stejnou vyvolávací cenou bude vyhlášena znovu během měsíců. „Za dobrý výsledek bych považoval, kdyby se aukci do dvou, maximálně tří měsíců podařilo restartovat,“ uvedl. Reálnou hodnotu frekvencí přitom odhadl na 12 až 15 miliard korun, tedy do dvojnásobku vyvolávací ceny. „Nové aukční podmínky by mohly dát PPF lepší pozici, ale zpoždění také naopak dává větší prostor stávajícím operátorům, aby si udrželi své zákazníky a budovali LTE sítě na stávajících frekvencích,“ shrnul již po zrušení aukce analytik Patria Direct Tomáš Tomčány.
(Zdroj: čtk, ČTÚ, HN, Bloomberg, CR)