Český telekomunikační úřad dnes nečekaně zastavil aukci kmitočtů pro rychlé mobilní sítě LTE. Důvodem jsou příliš vysoké nabídky operátorů, které se vyšplhaly z celkové vyvolávací ceny 7,4 miliardy Kč na více než 20 miliard korun a stále rostou. Výše nabídek tak už podle úřadu není ekonomicky reálná a znamenala by nasazení vysokých cen služeb a zpoždění při budování mobilních sítí.
„Již při vyhlášení podmínek v první polovině minulého roku jsme zdůrazňovali, že hlavní motivací pořádání aukce je rychlá dostupnost 4G sítí pro občany ČR a případný vstup čtvrtého operátora. Nikoliv zisk státu,“ uvádí předseda ČTÚ Pavel Dvořák. Současná výše nabídek je dle ČTÚ ekonomicky nereálná podle všech modelů proveditelnosti a vedla by prý již v tuto chvíli k dramatické a plošné vysoké ceně za nové telekomunikační služby čtvrté generace a k zásadní časové prodlevě při uvádění sítí nové generace do komerčního provozu.
„Navíc takto vysoké ceny vydražených frekvencí by se musely negativně promítnout v podobě přemrštěných sazeb rychlého mobilního internetu. Považujeme proto za nutné zasáhnout a zabránit tak budoucím negativním důsledkům pro spotřebitele,“ vysvětluje Pavel Dvořák.
Účastníci podobných aukcí mají dle zprávy ČTÚ velmi často problémy s profinancováním získaných licencí, což zásadním způsobem ovlivňuje následné investice do rozvoje sítí a její cenovou dostupnost samotné služby pro koncové uživatele. „Z laického pohledu se může zdát, že by vlastně bylo dobré, aby operátoři za nové frekvence platili co nejvyšší částky. Bohužel realita je taková, že za těchto podmínek by nikdo z nových držitelů kmitočtů nebyl schopen novou technologii řádně nasadit“, komentuje situaci šéf ČTÚ Pavel Dvořák. „Je potřeba si uvědomit, že stát by sice vydělal, ale v konečném důsledku by na to doplatil koncový zákazník.“
ČTÚ dále uvedl, že připravil podmínky výběrového řízení podle standardních parametrů obdobných aukcí realizovaných v rámci EU v době přípravy aukce a také v souladu s doporučeními renomované poradenské firmy Grant Thornton. Ke zrušení nyní přistoupil na základě systematického monitoringu průběhu aukce a průběžného vyhodnocování aktuálních zkušeností těch států EU, kde již aukce proběhly.
Úřad citoval například zkušenosti z Nizozemska, kde se aukce rovněž protáhla a ceny vyšplhaly na několikanásobek původních předpokladů. "Takové výsledky aukce ale vzhledem ke svým důsledkům ostře kritizuje i eurokomisařka Neelie Kroesová. Na nedávném kongresu v Barceloně uvedla, že místo aby se některé členské státy EU ohlížely na veřejný zájem a na investice do sítí, vidí aukce jako zdroj příjmů," vysvětluje zpráva ČTÚ.
Výběrové řízení na volné rádiové kmitočty k zajištění veřejné komunikační sítě v pásmech 800 MHz, 1800 MHz a 2600 MHz bylo zahájeno 12. července 2012 a účastnil se ho společnosti Vodafone Czech Republic a.s., T-Mobile Czech Republic a.s., Telefónica Czech Republic, a.s. a PPF Mobile Services a.s. Akcie společnosti Telefónica CR na tuto zprávu na pražské burze reagují růstem přes 1,2 procenta až na 329 Kč.
Nová aukce s novými pravidly
ČTÚ chce kmitočty pro rychlé mobilní sítě vydražit znovu za upravených podmínek a předpokládá podobnou vyvolávací cenu a s prodejem počítá ještě letos. V současné době reviduje podmínky výběrového řízení. O dalším postupu bude ČTÚ průběžně informovat.
"Ministerstvo financí si vyžádá od ČTÚ informace o harmonogramu příští aukce," reagoval Jakub Haas z ministerstva financí, které s výnosem aukce počítalo jako příjmem státního rozpočtu.
Telekomunikační úřad musí v současnosti nechat čas operátorům na případné protesty. Mezi tím bude pracovat na změně podmínek aukce, které poté znovu předloží veřejné diskusi. "Ty podmínky byly nastaveny velmi standardně. Nebyly tam žádné výrazně specifické záležitosti. Situace se ale zdramatizovala kvůli větší ochotě i na tomto malém trhu investovat a vysoká ochota potenciálního čtvrtého mobilního hráče se jím skutečně stát," řekl ČTK Dvořák.
V redefinovaných podmínkách by se měl objevit mechanismus, aby se ceny znovu nedostaly nad úroveň reálné proveditelnosti výstavby sítí LTE bez nutnosti zavedení zbytečně vysokých cen služeb. ČTÚ uvažuje například o omezení počtu stažení nejvyšší nabídky nebo o zavedení sankcí za stažení nabídky. Podle Dvořáka není vyloučená ani varianta tzv. předaukce, kdy by část kmitočtů v nejlukrativnějším pásmu 800 MHz ČTÚ přednostně nabídl novým zájemcům o vstup na trh. Takovým zájemcem byla v aukci jen PPF, která chce být v Česku čtvrtým mobilním operátorem.
"Zprávu o zastavení aukce LTE považujeme za mírně pozitivní pro Telefóniku CR, jelikož podmínky nové aukce mohou přinést snížení ceny za licenci LTE a oddálení vstupu nového operátora na trh," uvedl Tomáš Tomčány, analytik Patria Direct (celý komentář).
Telefónica CR považuje podle mluvčího Hanyho Farghaliho rozhodnutí ČTÚ v dané situaci za rozumné, i když firma postupovala během aukce racionálně. Potvrdila záměr do LTE investovat. Síť chce zatím budovat na frekvencích, které již vlastní.
Ministr průmyslu a obchodu Martin Kuba naopak vyjádřil rozčarování nad výsledkem prvního pokusu o prodej frekvencí LTE. „Úřad byl zodpovědný za nastavení aukce, měl k tomu dostatek času i pomoci odborných poradců,“ uvedl ministr pro iHNed a dodal, že si na dnešní 19. hodinu již pozval šéfa ČTÚ Dvořáka, aby mu vysvětlil, proč se k zastavení aukce rozhodl a proč aukce nedopadla tak, jak od ní vláda očekávala. Jan Husák, předseda sněmovního podvýboru pro elektronické komunikace a ICT průmysl serveru řekl, že špatné nastavení aukce bylo jasné od začátku a šéf ČTÚ by měl podle něho ve funkci skončit.
(Zdroj: ČTÚ, ČTK, iHNed, Telefónica CR)