Dejte si pozor na vše, co závisí na čínském hospodářském zázraku. Bublina na čínských realitách je stále větší a řešení nebude tak snadné jako v roce 2008 v USA, upozornil známý investor Jim Chanos, stojící v čele hedge fondu Kynikos Associates. Investorům s ohledem na své obavy - založené na četných návštěvách v druhé největší ekonomice světa a dalších osobních zkušenostech - doporučuje shortovat především stavební komodity.
Hlavní varování Jima Chanose směruje k těm investorům, kteří věří v sílu čínské ekonomiky založenou na překotném rozvoji stavebnictví. „Je to podstata ekonomického růstu celé země,“ upozornil včera večer Chanos při vystoupení v CNBC. „Pokud jediné, co je (k ekonomickému růstu) potřeba je hodit lopatou, potom můžete dosáhnout úplně čehokoliv,“ dodal na adresu tvorby čínského hrubého domácího produktu.
Chanos odhaduje, že stavební výroba tvoří asi polovinu celkového výkonu čínské ekonomiky, jejíž roční hrubý domácí produkt přesahuje 8 bilionů dolarů. Ekonomický model této země nicméně stojí na chatrných základech. „Stále podtrhuji, že v tomto modelu pokaždé, když dokončíte jednu stavbu, musíte okamžitě začít stavět tři další,“ uvedl slavný hedge fond manažer.
Tento problém dokládají četná „města duchů“, která v Číně za poslední roky vyrostla. „Zjistili jsme, že nejvíce zalidněná země planety staví domy, čtvrti a celá města, v nichž nikdo není… neobydlené a prázdné oblasti zabírající míle a míle a míle a míle…,“ popsala své zkušenosti z nedávné návštěvy Číny reportérka CNBC Lesley Stahl.
Bublina na čínském realitním trhu se stává „větší, větší a ještě větší“, a tak by se investoři podle Chanose měli mít na pozoru. Ve chvíli, kdy by došlo k prasknutí této bubliny, bude to mnohem tvrdší rána, než ta, která dolehla na Spojené státy po pádu Lehman Brothers v roce 2008. „Zatímco u nás investoři odešli a nechalo celou tíhu na bankovním systému a záchraně ve stylu Fedu. Tady lidé přijdou o své celoživotní úspory,“ upozornil Chanos na problém, kterému může Čína čelit.
„Vyhnete se čemukoliv, co má cokoliv společného s čínským realitním trhem – oceli, cementu, železné rudě,“ konkretizoval známý investor své varování pro obchodující kolegy a dodal, že sám tyto sázky už nějakou chvíli uzavřené má.
Číně je hlavním konzumentem mnoha komodit světa a tak je čínský ekonomický cyklus svou silou určující pro spotřebu komodit a tržní ceny v globálním měřítku. Nejvýznamnější vliv je u vstupů pro ocelárny (ruda, koksovatelné uhlí) a elektrárny (termální uhlí). U železné rudy Čína spotřebovává zhruba 60 procent dodávek přepravovaných po moři, druhé je Japonsko se zhruba 20% podílem.
Jim Chanos je notoricky známý shortař a medvěd, pokud jde o Čínu, a jak sám podotýkal, jeho postoj se za poslední roky v nejmenším nezměnil. A nelze mu upřít několik varování, která se vyplnila.
Čínská ekonomika, která dlouhé roky vykazovala dvouciferná tempa růstu, loni ekonomům připravila nemilé překvapení, když vzrostla jen o 7,8 procenta, tedy nejpomalejším tempem od roku 1999. Chanos přitom již v květnu 2011 varoval, že fasáda čínské ekonomiky začíná praskat.
(Zdroj: CNBC, Bloomberg, China Times)