Aktualizováno Průmyslová výroba v eurozóně v prosinci podle sezonně přepočtených údajů meziměsíčně vzrostla o 0,7 procenta. Podle úřadů Eurostatu je to první růst od loňského srpna a zároveň mnohem lepší výsledek, než se čekalo na finančních trzích. Výsledek navíc předčil očekávání analytiků. Radost ale kazí meziroční srovnání i revize listopadových čísel k horšímu.
Ekonomové v anketě agentury Bloomberg se zlepšením vývoje v Evropě počítali, ale s výrazně slabším. V průměru předpokládali, že výroba meziměsíčně vzroste o 0,2 procenta. Meziročně výroba omezila pokles na 2,4 procenta proti konsensu -2,3 %. Pokles za listopad byl revidován na -0,7 % z -0,3 % meziměsíčně, resp. na -4 % z -3,7 % meziročně.
Růst výroby šel v prosinci napříč všemi sektory. Zvyšovala se tak výroba zboží dlouhodobé i denní spotřeby. V obou případech výroba proti listopadu vzrostla o 0,2 procenta. Výroba strojů a strojních zařízení se meziměsíčně zvýšila o 1,3 procenta.
Důležité je, že solidní růst nadále vykazuje německý průmysl, tedy motor celé eurozóny. Výroba v Německu se v prosinci zvýšila o 0,8 procenta, tedy mírně nad průměrem eurozóny. To odpovídá očekávání ekonomů, podle nichž se eurozóna letos zotaví z recese.
Oficiální místa ale zatím zastávají konzervativní postoj. Poslední prognóza Evropské centrální banky (ECB) počítá po loňském snížení HDP eurozóny o 0,5 procenta s letošním poklesem ekonomiky o 0,3 procenta. V recesi je eurozóna již tři poslední kvartály.
V celé Evropské unii výroba za prosinec meziměsíčně vzrostla o 0,5 procenta, a je to rovněž její první růst od srpna. Ačkoliv se z dat za jeden měsíc nedají dělat závěry, podle analytiků údaje potvrzují, že eurozóna se pozvolna dostává z vleklé hospodářské recese.
(Zdroj: ČTK, ECB, Reuters)