Hledat v komentářích
Investiční doporučení
Výsledky společností - ČR
Výsledky společností - Svět
IPO, M&A
Týdenní přehledy
 

Detail - články
EADS už nechce být

EADS už nechce být "jen" státním podnikem. Většinu akcií vrhne na trh

06.12.2012 9:23
Autor: ČTK

Hlavní akcionáři největší evropské skupiny letecké techniky EADS (27,25 EUR, 2,42%) se včera dohodli na historické změně její vlastnické struktury, která ve společnosti omezí vliv vlád a postupně převede většinu jejích akcií na veřejný trh. Včerejší dohoda přišla po říjnovém fiasku plánu spojit EADS s britskou zbrojovkou BAE Systems (333,46 GBp, 0,18%) a využívá řadu prvků, které se měly uplatnit po tomto spojení. 

Dohoda ruší složitý francouzsko-německo-španělský pakt o sdílení kontroly nad EADS, kdy vlády spolu se spřízněnými průmyslovými společnostmi ovládaly většinu akcií skupiny. Nyní se podíl států sníží na maximálně 30 procent a až 70 procent akcií přejde postupně do soukromých rukou a na veřejný trh. 

Německo se v rámci nové struktury poprvé stane přímým akcionářem skupiny a stejně jako Francie bude mít 12 procent akcií. Španělsko bude v EADS vlastnit čtyři procenta. EADS, která je vlastníkem evropského výrobce letadel Airbus a vyrábí rakety Ariane a bojové letouny Eurofighter, vznikla původně spojením francouzských, německých a španělských podílů v různých výrobcích letecké a kosmické techniky. 

Dohoda znamená největší změnu od založení skupiny před více než 12 lety, prohlásil generální ředitel EADS Thomas Enders. "Záměrem dohody je normalizovat a zjednodušit vlastnickou správu EADS a zároveň zajistit takovou akcionářskou strukturu, která umožní Francii, Německu a Španělsku chránit své legitimní strategické zájmy," uvedla společnost podle agentury Reuters. 

Změna struktury přichází krátce po zrušení plánu fúze EADS a BAE Systems, která měla vytvořit největší zbrojní a leteckou společnost světa. Jednání tehdy zkrachovala právě na problémech akcionářské struktury. Britové odmítali, aby v nové skupině měly výraznější podíl státy, jak to požadovala Paříž a po ní i Berlín. Vlády se už ale v rámci tehdejších jednání téměř dohodly na podobné struktuře vlastnictví, jakou bude mít EADS nyní. 

Dosud si vlády zajišťovaly kontrolu nad EADS pomocí akcionářského paktu se soukromými koncerny. Francouzský stát držel společně se společností Lagardere (25,44 EUR, 2,60%) v EADS 25 procenta a měl právo veta nad důležitými rozhodnutími. Německo mělo v EADS podíl 22,5 procenta přes automobilku Daimler (38,35 EUR, 0,24%) a španělský stát v ní ovládal 5,5 procenta. 

Paříž se nyní práva veta vzdá. Vymínila si ale, že šéf EADS Enders bude francouzskou vládu o vývoji ve společnosti pravidelně informovat. Speciální ochranu budou mít státní podíly ve zbrojních aktivitách EADS

Dohoda předpokládá, že EADS odkoupí od akcionářů až 15 procent akcií ve dvou fázích, z nichž první bude vyhrazena pro firmu Lagardere. Daimler uvedl, že část svých akcií EADS prodá německé státní rozvojové bance KfW. 

Plán, o němž jednali zástupci vlád v Paříži posledních dvou týdnech, musí schválit valná hromada EADS. Ta by se podle zdrojů z francouzské vlády měla konat v polovině ledna.


Váš názor
Na tomto místě můžete zahájit diskusi. Zatím nebyl zadán žádný názor. Do diskuse mohou přispívat pouze přihlášení uživatelé (Přihlásit). Pokud nemáte účet, na který byste se mohli přihlásit, registrujte se zde.
Aktuální komentáře
02.01.2025
17:08Automobilce Tesla vloni poprvé za více než deset let klesl celoroční odbyt
17:06Japonská, švýcarská a australská inflační výjimečnost a predikce od Goldman Sachs
17:05Wall Street roste, ale na úvod zaváhala s Teslou a střídá směry  
15:40Akcie rozvíjejících se trhů se po slabém začátku roku 2025 blíží korekci
15:19Čínská automobilka BYD loni zvýšila prodej o 41 procent na 4,3 milionu vozů
12:59Investiční výhled 2025: Strategie  
11:22Cena plynu pro trh EU na počátku obchodování stoupla nejvýše od října 2023
11:13Dominik Rusinko: Český průmysl zakončil rok pesimisticky
11:00Deepwater: Nepříjemná realita u technologických akcií
9:17Rozbřesk: Česká ekonomika ve volebním roce 2025
9:00Ukrajina včera zastavila tranzit plynu do EU. Na Česko to vliv mít nebude, negativně se projeví hlavně na Slovensku
8:53První obchodní den roku 2025: Evropský inflační cíl na dosah, čínské akcie klesají a futures jsou zelené  
7:06Pokračování americké akciové výjimečnosti?
01.01.2025
16:05Inflace a sazby v příštích dvou letech – cíl stále jen na dosah?
12:08Investiční výhled 2025: Solidní ekonomický růst, ECB s pevnější cestou než Fed  
8:11Akcie 2025: Valuace nejsou přehnaně vysoko, rok přinese spíše mírnější zisky?
31.12.2024
22:00Závěr roku se na Wall Street nevydařil, ale S&P 500 za celý rok +24 %. Které tituly rostly nejvíce?  
17:09Globální ekonomika v roce 2025: Návraty ke starému „normálu“, čínské překračování pasti středních příjmů a americko – evropské inflační přestřelování?
16:00J&T ARCH INVESTMENTS SICAV, a.s.: Zveřejnění vnitřní informace
14:00Investiční výhled 2025: Politika zůstává ve středu dění, kroky nastupující americké vlády podstatně ovlivní rok 2025  

Související komentáře
Nejčtenější zprávy dne
Nejčtenější zprávy týdne
Nejdiskutovanější zprávy týdne
Kalendář událostí
Nebyla nalezena žádná data