Navzdory několikanásobně rychlejšímu ekonomickému růstu v Číně si tamní firmy nedokáží udržet svou pozici na žebříčku největších společností světa. Jejich podíl klesá ve prospěch amerických firem, v jejichž akciích hledají investoři stále bezpečnou investici.
Zatímco nejlidnatější země světa v letech 2009 až 2011 zvýšila svůj hrubý domácí produkt o 62 procent a předstihla Japonsko coby druhá největší ekonomika, její podíl mezi pěti sty největšími korporacemi světa klesl na 6,6 procenta z 9,3 procenta, nejvýrazněji za poslední dekádu.
Firmy s domicilem ve Spojených státech, v čele s takovými giganty jako je a Mobil, obsazují 171 míst v celosvětovém balíku 500 nejhodnotnějších firem, s tržní kapitalizací 10,6 bilionu amerických dolarů, tedy více než 40 procent z celkového objemu. Před třemi lety se do „top 500“ dostalo 159 společností o celkové hodnotě 8,24 bil. USD. Takřka ekvivalentní je propad podílu čínských firem, reprezentovaných velikány nebo Industrial & Commercial Bank of China, a to počtem na 24 z původních 34 a tržní hodnotou na aktuálních 1,74 bil. USD z 2,19 bil. USD.
Tento vývoj jde navzdory pokračující expanzi čínské ekonomiky, zatímco hospodářství Spojených států i evropských zemí v posledních čtyřech letech rostlo jen velmi mírně. Přesto, zatímco index S&P 500 se po propadu na 12leté dno v březnu 2009 odrazil k růstu na zhruba dvojnásobek, čínský benchmark Shanghai Composite Index klesl o 6,5 procenta. Valuace čínských společností klesla zhruba na polovinu tržního ocenění těch amerických.
Podle analytiků je klíčovým důvodem nastavení pravidel na finančním trhu a s ní související důvěryhodnost legislativy. „Rozdíl ve valuaci je výsledkem nedostatečné specifičnosti zákonů o soukromém vlastnictví v Číně. Země nenabízí záruku, že co společnost vlastní, si bude schopna udržet v dlouhém období. Spojené státy mají v tomto ohledu lepší pozici,“ domnívá se Wayne Lin z investiční společnosti Legg Mason, která spravuje zhruba 650 miliard dolarů.
Čínské akcie částečně stahují také obavy investorů z tzv. tvrdého přistání tamní ekonomiky; od začátku roku jsou zhruba o 10 procent levnější a mají tak nakročeno ke třetímu meziročnímu propadu v řadě. S&P 500 je od začátku roku o 13 % silnější. Srovnání příliš nekoresponduje s faktem, že zisky největších čínských firem se za poslední tři roky v průměru vyšplhaly na sedminásobek, a rostly tak dvakrát rychleji než zisky korporací v USA.
Odměna za rychlejší růst nepřišla a celková hodnota akcií firem v Číně klesla od konce roku 2009 o 9 procent, zatímco v USA vzrostla téměř o třetinu. Čínské akcie se za poslední rok obchodovaly v průměru za cenu na 8,3násobku zisků, PE v USA činilo zhruba 15. „Není pochyb, že Spojené státy jsou regionem, kam se lidé uchylují pro bezpečí. V rámci globální krize to budou pravděpodobně právě Spojené státy, které se z ní zotaví jako první,“ uvedl Paul Zemsky z Investment Management.
Americká ekonomika se přibližuje rychleji své předkrizové úrovni než ta čínská. Podle konsensu ekonomů v anketě Bloomberg by HDP Spojených států měl letos vzrůst o 2,2 procenta v porovnání s průměrem 2,6 % za roky 2002 až 2007. Čínskému hospodářství je letos předpovídán růst 7,7 procenta, což jen nejméně od roku 1999 (předkrizový průměr 11,2 %).
(Zdroj: Bloomberg, YahooFinance)