Dvě nejsilnější ekonomiky eurozóny, Německa a Francie, ve třetím čtvrtletí roku odvrátily své přiblížení k nulovému růstu a pozitivně překvapily. Německá ekonomika ve třetím čtvrtletí podle předběžných a sezonně přepočtených údajů tamního statistického úřadu vzrostla o 0,2 procenta, když očekáváno bylo zpomalení na 0,1 % z 0,3% tempa ve druhém čtvrtletí roku. Ve zpomalení německé ekonomiky se odrážejí zejména vlivy dluhové krize v eurozóně, které do mí prostupují skrze zahraniční obchod i sentiment tlačící domácí poptávku.
Německo směruje 40 % svého vývozu na trhy eurozóny, 60 % do širší Evropské unie. Vývoz do zemí mimo EU v září poklesl o meziročních 9,1 %. Průmyslové objednávky i produkce v září propadly hlouběji proti očekávání, důvěra investorů a podnikatelů je nejníže za dva a půl roku.
Meziroční růst, který není přepočten podle sezonních vlivů, zpomalil na 0,4 procenta. O čtvrtletí dříve činil 0,5 procenta. Neočištěné meziroční tempo růstu dosáhlo 0,9 % proti očekávání 0,8% tempa.
"Ve srovnání s předchozím čtvrtletím teď přicházely určité pozitivní impulzy ze zahraničí. Podle předběžných odhadů se objem vývozu zboží a služeb zvýšil více než dovoz. Ze samotného Německa ale přicházejí rozporuplné signály," stojí ve zprávě statistického úřadu. Růst německého HDP ve 3Q12 byl tažen exportem, stavebnictvím a výdaji domácností i státu. Ustupovaly ale firemní investice do vybavení i zásob.
"Z Německa je to prozatím poslední dobrá zpráva," řekl ke statistice o růstu německé ekonomiky hlavní ekonom ústavu Commerzbank Jörg Krämer. "Ve čtvrtém čtvrtletí německá ekonomika asi trochu klesne, soudě podle toho, že objem zakázek už se asi rok snižuje a nedávno se zhoršila i nálada mezi podnikateli," dodal. Příčina je podle něj stále stejná, tedy nejistota, za kterou je dluhová krize v eurozóně.
Podle odhadů německé centrální banky Bundesbank se ekonomika Německa ve 4Q může ponořit do mírného poklesu HDP, situace ale má být dočasná a od úvodu roku 2013 má opět růst.
Podle odhadů Evropské komise ekonomika Německa letos i v příštím roce vzroste o meziročních 0,8 procenta. Francii, která dnes také zveřejnila první údaj o výkonu ekonomiky ve 3Q12, předpovídá EK letos 0,2% tempo růstu, v příštím roce 0,4 %.
Silnější než očekávaný růst ve 3Q vykázala také ekonomika Francie. Tamní HDP ve čtvrtletí rostl o mezikvartálních i meziročních 0,2 procenta při očekávané stagnaci v obou srovnáních. Tempo ve 2Q12 bylo ale zpětně revidováno na -0,1 % z 0,0 % mezikvartálně a 0,1 % z 0,3 % meziročně.
Francie se potýká s vysokou nezaměstnaností a nízkou konkurenceschopností. Objemem HDP kolem dvou bilionů eur je to druhá největší ekonomika v eurozóně, hospodářský růst ale naposledy vykázala ve třetím čtvrtletí loňského roku.
Pozitivním překvapením byl také méně negativní vývoj HDP ve třetím čtvrtletí v Itálii a nezklamalo Španělsko. Italský HDPklesl ve 3Q pouze o mezikvartální 0,2 % při očekávaném poklesu o 0,5 %, pozitivně bylo navíc revidováno 2Q na -0,7 % z -0,8 %. Meziroční pokles ve 3Q dosáhl 2,4 % při očekávání -2,9 %, také 2Q zastihla pozitivní revize na -2,4 % z -2,6 %.
Dle očekávání se ve 3Q vyvíjel španělský HDP. Mezikvartálně klesl o 0,3 %, meziročně o 1,6 %.
(Zdroj: Bloomberg, čtk, AP)