Aktualizováno Průměrná cena mobilního volání v České republice klesla letos v pololetí meziročně o 18 procent na 2,18 Kč za minutu. Před pěti lety byla dvojnásobná. Vyplývá to z cenového barometru, který dnes na svých stránkách poprvé zveřejnil ČTÚ. Telekomunikační úřad také dnes uvedl, že zahájil aukci volných frekvenci se čtveřicí uchazečů.
Cenový barometr ČTÚ porovnává maloobchodní ceny mobilních telefonních služeb společností Telefónica , T-Mobile a . Ceny srovnává pomocí spotřebních košů.
"V cenovém barometru získává veřejnost názorný a graficky přehledně ztvárněný nástroj, který jí bude poskytovat informace o celkovém vývoji vybraných cen v čase," uvedl předseda ČTÚ Pavel Dvořák. Podle něj hlavním úkolem v oblasti ochrany spotřebitele dál zůstává zejména průběžná kontrola náležitostí smluvních podmínek, kontrola obchodních praktik a dozor nad transparentností podmínek služeb, jejich cen a tarifů.
Vedle vývoje cen mobilního volání barometr sleduje i cenu pevného připojení k internetu u třech mobilních operátorů a kabelové firmy UPC. Ukazuje rovněž, jak se ceny vyvíjejí z hlediska rychlosti stahovaných dat a podle použité technologie.
Zatímco barometr ukazuje vývoj cen na trhu v čase, cenová kalkulačka umožňuje zhodnotit nabídku jednotlivých operátorů. Akreditaci zatím obdržela pouze jedna kalkulačka a v současnosti ČTÚ dokončuje akreditaci druhé.
ČTÚ byl v posledním roce kritizován za pasivitu v oblasti regulace cen mobilního volání, které patří k nejvyšším v Evropě. V současnosti dokončil analýzu mobilního trhu, která by měla do mobilních sítí umožnit vstup konkurence.
Aukce frekvencí zahájeny
Český telekomunikační úřad také dnes v poledne zahájil aukce kmitočtů pro rychlé mobilní sítě LTE se čtyřmi firmami, jejichž účast v tendru již zveřejnil již dříve. Jedná se o společnosti T-Mobile, Telefónica, a PPF Mobile Services. Aukce bude podle ČTÚ probíhat až do 20. prosince, kdy regulátor rozhodne o přidělení frekvencí vítězům.
Účastníci aukce budou usilovat o kmitočty pro výstavbu mobilních sítí nové generace pod označením LTE (Long Term Evolution), které nabídnou několikanásobně vyšší rychlost proti technologii 3G. Sítě LTE umožňují připojení k internetu o rychlosti kolem 150 Mbit/s, což je zhruba pětkrát více než nynější technologie 3G. Vyvolávací cena frekvencí v pásmu 800 MHz uvolněných po přechodu na digitální televizní vysílání a v pásmech 1800 a 2600 MHz je dohromady 7,4 miliardy korun. Draží se celkem 40 samostatných bloků. Největší zájem se očekává v pásmu 800 MHz, které je vhodné pro pokrytí většího území.
Výsledky aukce by měl úřad oznámit 28. listopadu. Na základě výsledků pak budou moci operátoři žádat o konkrétní kmitočty. Ty by měl ČTÚ rozdělit 20. prosince.
Hlavním cílem aukce je rozšíření služeb rychlého mobilního internetu. ČTÚ odhaduje, že očekávané jednorázové mimořádné příjmy státního rozpočtu z aukce se budou pohybovat v řádu jednotek miliard Kč. Další peníze státu přinesou následné roční poplatky za využívání rádiových kmitočtů po uvedení nových sítí do provozu.