Aktualizováno Čínský export v říjnu meziročně stoupl o 11,6 procenta, tedy nejprudším tempem za pět měsíců. Obchodní přebytek Číny se díky tomu vyšplhal na téměř čtyřleté maximum 32 miliard dolarů. Vyplývá to ze zprávy čínského celního úřadu.
Údaje jsou podle agentury AP další známkou toho, že čínská ekonomika se začíná zotavovat z útlumu. Čínské ministerstvo obchodu nicméně varovalo, že čínské exportéry v příštích měsících čekají obtížné podmínky kvůli slabé světové poptávce a stoupajícím provozním nákladům.
"Situace v zahraničním obchodě bude v příštích několika měsících relativně neutěšená a v příštím roce nastane řada problémů," řekl ministr obchodu Čchen Te-ming. Upozornil, že exportéry by mohl negativně zasáhnout rovněž rostoucí protekcionismus v mezinárodním obchodě.
"Domnívám se, že za říjnovým oživením exportu stojí především zakázky pro vánoční sezonu," uvedl analytik Wang Chan z makléřské společnosti Industrial Securities. "Zůstal bych opatrný ohledně vyhlídek exportu, protože poptávka ve Spojených státech a Evropě se ještě plně nezotavila," dodal.
Čínský export do Spojených států stoupl téměř o deset procent. Vývoz do Evropy se naopak propadl o téměř šest procent kvůli negativním dopadům dluhové krize v eurozóně na poptávku.
Čínský hrubý domácí produkt ve třetím čtvrtletí stoupl o 7,4 procenta, teda nejpomalejším tempem od roku 2009. V celém letošním roce počítá čínská vláda s nárůstem o 7,5 procenta. Čína předpokládá, že v letošním roce plánovaného růstu ekonomiky dosáhne, uvedl vlivné Národní komise pro rozvoj a reformu Čang Pching. Uvedl, že zpomalování tempa hospodářského růstu skončilo. Dodal, že čínská ekonomika by letos měla být schopna plánovaný růst dokonce překročit.
"Známky stabilizace ekonomiky byly v říjnu zřetelnější. Jsme plně přesvědčeni, že dokážeme dosáhnout hospodářského růstu plánovaného pro letošní rok," uvedl Čang. Dodal však, že Čína musí zůstat ostražitá, protože základy hospodářské stabilizace zatím nejsou dost pevné.
Za letošním zpomalením růstu podle Čanga stojí slabá světová poptávka a hospodářské reformy, jež mají ekonomice zajistit silnější základy pro budoucí vývoj. "Na pozadí nepolevující světové finanční krize a nových problémů v ekonomice se musíme připravit na řešení potíží a výzev v dlouhodobém horizontu," řekl Čang. Organizace pro hospodářskou spolupráci a rozvoj (OECD) tento týden předpověděla, že Čína během čtyř let vystřídá Spojené státy na pozici největší ekonomiky světa.
(Zdroj: čtk, AP, Bloomberg)