Hledat v komentářích
Investiční doporučení
Výsledky společností - ČR
Výsledky společností - Svět
IPO, M&A
Týdenní přehledy
 

Detail - články
Polská PGNiG (+10 %) se dohodla s Gazpromem na podmínkách nákupu plynu

Polská PGNiG (+10 %) se dohodla s Gazpromem na podmínkách nákupu plynu

06.11.2012 12:57, aktualizováno: 6.11. 16:30
Autor: ČTK

Aktualizováno

Polský plynárenský monopol PGNiG podepsal s ruským Gazpromem novou smlouvu o nákupu zemního plynu. Cena dodávané suroviny podle polského podniku zohlední vývoj cen na trhu, což firmě umožní výrazně zvýšit zisk. Dohodu vzápětí potvrdil i Gazprom. Tomu se tak podařilo vyřešit poslední významný spor, který v Evropě vedl o cenu dodávané suroviny.

Na příznivé vyhlídky hned zareagovaly akcie PGNiG, které na burze ve Varšavě zpevnily asi o 14 procent a do odpoledne drží aktuální zisk 10 %. PGNiG uvedla, že díky nové dohodě letos počítá s růstem hrubého zisku EBITDA o 2,5 až tři miliardy zlotých (zhruba o 15,3 až 18,4 miliardy Kč).

Polsko každoročně spotřebovává více než 14 miliard metrů krychlových zemního plynu a většinu jej dováží právě z Ruska. Až dosud se ale cena odvíjela od cen ropy a počítala se v dolarech, což bylo pro Polsko nevýhodné. Poláci často poukazovali na to, že jde ze strany Gazpromu o nekonkurenční politiku. Dohoda změní cenový vzorec smlouvy z roku 2010 tím, že dosavadní dlouhodobý kontrakt napojený pouze na ceny ropy bude od nynějška zohledňovat vývoj cen na trhu, uvedla mluvčí PGNiG Grazyna Piotrowská-Oliwová. Dodala, že cena se tím sníží o více než deset procent a "Polsko se tím připojí k ostatním velkým dovozcům plynu v Evropě." 

"Je to důležitý krok k obnově konkurenceschopnosti dlouhodobých smluv, které má společnost PGNiG uzavřeny," řekl šéf Gazpromu pro vývoz Alexander Medveděv. Polský ministr státního pokladu Mikolaj Budzanowski později vyčíslil snížení velkoobchodní ceny ruského plynu v důsledku nové dohody na více než 15 procent. Mluvčí PGNiG uvedla, že ceny plynu pro polské spotřebitele se díky tomu k 1. lednu sníží, nesdělila ale o kolik.

PGNiG platí Gazpromu podle zpráv z odvětví kolem 500 dolarů za 1000 krychlových metrů plynu, což je asi třetinu nad průměrnou cenou v Evropě. PGNiG nyní podle mluvčí stáhne svou stížnost proti Gazpromu, kterou podal k arbitráži ve Stockholmu. 

Polsko každoročně spotřebovává více než 14 miliard metrů krychlových plynu a většinu jej dováží právě z Ruska. Země pracuje na snížené závislosti na ruském plynu průzkumem ložisek břidlicového plynu a otevíráním dalších možností dovozu.


Ceny plynu napojené na ropu jsou kvůli odpojení vývoje cen ropy a plynu o téměř čtvrtinu vyšší než nynější ceny na britském trhu NBP, uvedla agentura Reuters. To znamená, že řada evropských zákazníků odkládá odběr plynu od dlouhodobých dodavatelů co nejdéle a někdy se jim vyplatí nasmlouvaný plyn vůbec neodebrat. To má Gazprom pojištěno v klauzulích typu take-or-pay, podle nichž musí odběratel zaplatit kompenzaci, pokud odebere méně, než nasmlouval. 

Proti Gazpromu podaly stížnosti kvůli vysokým cenám plynoucím z dlouhodobých kontraktů napojených na cenu ropy velcí evropští dovozci jako německé RWE a E.ON, italské Eni a Edison nebo řecká DEPA. Gazprom se s nimi všemi letos již dohodl na vyrovnání. Česká plynárenská společnost RWE Transgas minulý měsíc zvítězila v soudním sporu s ruským Gazpromem právě ohledně systému take-or-pay. Gazprom požadoval peníze za nevyčerpaný minimální odběr plynu v letech 2008 až 2011. Gazprom však nadále vyšetřuje Evropská komise kvůli podezření, že zneužívá svou dominantní pozici na trzích zemí střední a východní Evropy, včetně České republiky.

Kvůli ústupkům Gazpromu se pod tlak dostávají i další vývozci plynu do Evropy jako Norsko, Alžírsko, Katar, Libye a Ázerbájdžán, kteří vesměs rovněž spoléhají na dlouhodobé kontrakty. Rusko si s pomocí slev chce ubránit model dlouhodobých smluv proti rostoucímu tlaku na přechod k cenám na promptním trhu, vůči nimž jsou ceny Gazpromu i nadále neschopné konkurence. 

Gazprom je hlavním dodavatelem plynu pro řadu zemí ve střední a východní Evropě. Země EU celkově odebírají asi třetinu svého plynu z Ruska, Gazprom je však na Evropě ještě závislejší, protože jí prodává asi 80 procent svého plynu.


Čtěte více:

PGNiG: Poláci chtějí od Gazpromu slevu 10 %. U soudu (komentář KBC)
22.02.2012 11:58
Polský plynárenský podnik PGNiG v rámci mezinárodního arbitrážního říz...
PGNiG: Arbitráž proti Gazpromu skončí nejdřív příští rok (komentář KBC)
10.04.2012 12:09
Spor před arbitráží ve Stockholmu mezi polským plynárenským podnikem P...

Váš názor
Na tomto místě můžete zahájit diskusi. Zatím nebyl zadán žádný názor. Do diskuse mohou přispívat pouze přihlášení uživatelé (Přihlásit). Pokud nemáte účet, na který byste se mohli přihlásit, registrujte se zde.
Aktuální komentáře
30.06.2024
8:18Víkendář: Za půl roku se začne na akciích rotovat
29.06.2024
16:31Altman: V určitém časovém bodu, který nemusí být vzdálený několik desetiletí, se trhy probudí a fiskální situace se jim nebude líbit
8:13Víkendář: Příliš mnoho kreativity nyní při investicích škodí
28.06.2024
17:23Pokračující obliba pasivity a fáze peněz na chodnících
16:47Podpora pro akcie na konci týdne přišla ze strany makrodat  
16:43J&T Global Finance XV., s.r.o., zveřejňuje Výroční zprávu za rok 2023
16:34J&T Global Finance XIII., s.r.o., zveřejňuje Výroční zprávu za rok 2023
16:32J&T Global Finance X., s.r.o., zveřejňuje Výroční zprávu za rok 2023
16:31J&T Global Finance XI., s.r.o., zveřejňuje Výroční zprávu za rok 2023
15:45Hubbard: Právo na příležitost, ovšem ne právo na výsledek
15:35Rohlik Group získal čtyři miliardy Kč na rozšíření v dalších evropských zemích
14:07Než otevře Wall Street: Trump Media, Infinera  
13:46Perly týdne: Potenciál umělé inteligence je reálný, ale akcie jej přeceňují
12:13Francie pod tlakem před volbami, jiným trhům se však daří  
12:10Kellnerová: Po smrti muže jsem se s PPF seznamovala, loni jsem byla rozhodnější
11:27Komentář analytika: Akcie Nike po sníženém výhledu dostávají další ránu  
11:06Nezaměstnanost v Německu zůstala na 5,8 procenta, ale lidí bez práce přibylo
10:35Výrobce bezpilotních letounů Primoco dodá do Asie dva stroje za 62 milionů korun
10:28Prezidentská debata vyvolala úvahy o konci Bidenovy kandidatury, Trump odmítl jasně slíbit uznání výsledků voleb
10:01Společnost eMan hlásí za 2023 rekordní zisk a posílení pozice na trhu

Související komentáře
Nejčtenější zprávy dne
Nejčtenější zprávy týdne
Nejdiskutovanější zprávy týdne
Kalendář událostí
Nebyla nalezena žádná data