Levice uspěla ve víkendových volbách v ČR nejen v krajích, ale i Senátu. Po sečtení výsledků ve všech volebních okrscích sociální demokraté vyhráli v devíti krajích, KSČM ve dvou, ODS a Starostové pro Liberecký kraj v jednom. Volební účast byla 36,89 procenta.
Pro ČSSD hlasovalo v krajských volbách 23,58 procenta voličů, pro KSČM 20,43 procenta. ODS volilo 12,28 procenta, KDU-ČSL, která samostatně kandidovala v pěti různých krajích, získala 5,82 procenta hlasů, další hlasy jí naskákaly v koalicích s jinými seskupeními.
Sociální demokraté jasně zvítězili v Olomouckém, Jihočeském, Středočeském, Královéhradeckém, Moravskoslezském, Pardubickém, Jihomoravském, Zlínském kraji, Kraji Vysočina.
Komunisté se stali jedničkou v Ústeckém a Karlovarském kraji.
Občanští demokraté uspěli v Plzeňském kraji a v Libereckém kraji získali prvenství Starostové pro Liberecký kraj.
ČSSD se prosadila také v prvním kole senátních voleb, kde byla účast voličů 34,90 procenta. Nejčastějším duelem druhého kola bude pravděpodobně souboj kandidátů sociální demokracie a komunistů, který se dá očekávat v 10 ze 27 volebních obvodů. Druhým nejčastějším střetem budou opět politici levicové ČSSD, tentokrát však proti kandidátům vládní ODS (šest obvodů). Sociální demokraté tak mají s KSČM šanci sami získat v Senátu ústavní většinu, k níž potřebují 15 z 25 možných mandátů. Vliv ODS v Senátu se oslabí.
Premiér a předseda ODS Petr Nečas uznal, že volby byly porážkou pravice. Považuje to ale za obvyklou daň za to, že ODS vede celostátní vládu. Sám prý nese odpovědnost hlavně za výkon vlády a sněmovní volby. Neúspěšné volby ale zřejmě zvýší napětí v ODS, kterou čeká už za tři týdny volební kongres. Na konci října navíc Sněmovna bude rozhodovat o vládním daňovém balíčku, s nímž spojila Nečasova vláda důvěru. Opoziční ČSSD Nečasův kabinet kvůli neúspěchu vládních stran v krajích vyzývá k odchodu.
Jediným krajem ze třinácti, v němž ODS zvítězila, je Plzeňský. Ani v tomto kraji se jí navíc nemusí podařit získat hejtmanský post, protože za ní skončily ČSSD a KSČM. Lídrem v kraji byl někdejší ministr spravedlnosti Jiří Pospíšil, jehož Nečas ze svého kabinetu bez přesvědčivého vysvětlení odvolal.
Nečasův stranický kritik poslanec Petr Tluchoř, který spolu s dalšími pěti poslanci ODS odmítl vládní daňový balíček, prohlásil, že za špatný volební výsledek nemohou krajští a senátní kandidáti ODS. Ukázalo se podle něj, že je chybou opouštět program ODS.
Politologové označili výsledek voleb za novou zbraň do rukou rebelů uvnitř ODS. "Nečas možná zůstane předsedou vlády i ODS, ale pravděpodobně do vedení kolem něj rebelové dosadí lidi, kteří si ho ještě lépe pohlídají," uvedl politolog Bohumil Doležal. Jeho profesní kolega Jiří Pehe se také domnívá, že rebelové teď získali novou platformu, z níž se mohou opírat do Nečasovy vlády i do něj osobně. "Využijí situace, protože podle nich vláda neprosazuje správné reformy," řekl.
Připomněl, že ještě důležitější než vítězství levice je úspěch odvolaného ministra spravedlnosti Jiřího Pospíšila v Plzeňském kraji. "ODS v krajských volbách uspěla v jediném kraji, tam, kde funguje Nečasův nejviditelnější oponent Jiří Pospíšil. Podle mě se teď ODS musí ptát, jak to, že zrovna Pospíšil dokázal uspět, když podle premiéra neměl své místo ve vládě," vysvětlil Pehe.
Pehe dodal, že propad ODS v senátních volbách považuje za horší než na krajské úrovni. "Mají deset kandidátů do druhého kola, už teď je jasné, že čtrnáct křesel neobhájí. I z těch deseti mají reálnou šanci tak na čtyři. To je otřesný debakl. Nejenže uspěl Nečasův oponent Pospíšil, ale jeho nejsilnější spojenec Alexandr Vondra v Litoměřicích propadl. To jednoduše nemůže zůstat bez následků pro strukturu ODS," vyslovil svůj předpoklad Pehe.
Tomáš Lebeda se přiklonil k témuž názoru, že úspěch Pospíšila je výraznější ukazatel než obecný zdar levice, i když je jasné, že výsledek ODS v krajích lze nazvat debaklem. "Strana nezískala ani 13 procent, to je dosud nejnižší hranice, kterou překonává i výsledek ČSSD z roku 2004, ti měli tehdy 14 procent. Přitom odvolaný Pospíšil zvládl ve svém kraji získat 26 procent, tedy dvojnásobek celostátního zisku ODS. Podle mě i Pospíšil, stejně jako ČSSD a KSČM, těžili ve volbách z protestních hlasů," zmínil Lebeda.
Dodal, že současná vláda je mimořádně křehká. "Ukazuje se, že optimismus z roku 2010, že máme silnou vládu, byl nepřípadný. Kabinet, který je v takovém stavu, může padnout prakticky kdykoli, to není jen případ kýženého daňového balíčku, o němž teď rebelové vyjednávají," řekl. Přidal, že slabá vláda je dlouhodobý problém České republiky.
Do Sněmovny by se v září dostalo podle čerstvého volebního modelu agentury STEM pět stran, přičemž poprvé by mezi nimi byli zemanovci. Nejvíce křesel v dolní parlamentní komoře by získala ČSSD, a to 79. Následovali by komunisté, kteří by dosáhli od voleb 2010 svého nejlepšího výsledku - 47 mandátů. ODS by obsadila 42 křesel, TOP 09 třiadvacet křesel a Strana práv občanů - zemanovci devět.
Podle stranických preferencí by ČSSD podpořilo v září 22 procent lidí, v červnu to bylo 21,9 procenta. Podpora ODS se od června propadla z 14,9 procenta na 12,1 a TOP 09 si pohoršila z 9,5 na 7,7 procenta. Komunisté získali v průzkumu 13,5 procenta preferencí, o 0,6 bodu více než v červnu. Zemanovci by měli podporu 4,3 procenta občanů. Je třeba ale brát v úvahu statistickou chybu, která se u menších stran pohybuje kolem plus minus dvou procentních bodů a u velkých stran kolem plus minus tří bodů.
Agentura průzkum provedla ve dnech 29. srpna až 5. září a zúčastnilo se ho na 1200 občanů.
(Zdroj: mediafax, ČT, čtk)