Nejvyšší maďarský soud požádal Rakousko o informace, zda tamní vyšetřování chystaného nákupu stíhaček Jas-39 Gripen před deseti lety vede i k možným zkorumpovaným maďarským politikům. Maďarská justice se podle agentury MTI také dotazuje, zda by Budapešť měla rovněž zahájit šetření. Podezření z korupce doprovází také zamýšlený obchod pro českou armádu.
Představitel maďarského soudu Pál Sinku v rozhovoru s rozhlasovou stanicí Klubrádió v úterý pozdě večer vysvětlil, že komunikace s Vídní byla navázána v rámci unijního úřadu pro soudní spolupráci (Eurojust). Díky tomu je možné požádat o konkrétní údaje ze spisu obžaloby a o to, zda v něm není zmínka o maďarských politicích podezřelých z braní úplatků. Sinku dodal, že Maďarsko doposud žádné takové informace nedostalo a že Rakousko je musí poskytnout, pokud by podobná obvinění z korupce byla vznesena.
Pozadí chystaného nákupu gripenů začaly vyšetřovat Švédsko, Rakousko, Británie a Česká republika, připomněla MTI. Maďarská prokuratura všechny čtyři země požádala o informace, zda do případu není zapleteno Maďarsko. Prozatím jen Švédsko naznačilo o možném podezřelém spojení s Budapeští, podrobnosti ale Švédové neupřesnili, řekl Sinku.
Kauzu gripenů v posledních dnech v médiích rozvířil rakouský magazín profil, který ve svém aktuálním vydání s odkazem na svědecké výpovědi při vyšetřování případu kontroverzního rakouského lobbisty Alfonse Mensdorffa-Pouillyho napsal, že pro pět maďarských "třetích stran" mělo být na úplatcích vyčleněno 180 milionů šilinků (325 milionů korun), pro 20 českých 1,05 miliardy šilinků (takřka 1,9 miliardy korun) a pro čtyři rakouské 250 milionů šilinků (451 milionů korun). Z očekávaného nákupu nakonec ve všech třech zemích sešlo a Česko se spolu s Maďarskem dohodlo na pronájmu švédských strojů.
Mensdorff-Pouilly v minulosti působil jako poradce britské zbrojovky (323,4 GBp, -1,43%) . Tento koncern má podíl ve švédském společnosti Saab AB, která gripeny vyrábí. Lobbista by se kvůli svým sporným aktivitám, které se kromě gripenů týkají také maďarského ropného koncernu (1 8275 HUF, -0,68%), výrobce zdravotnických pomůcek Dräger nebo výrobce vrtulníků Eurocopter, měl v prosinci zodpovídat před rakouským soudem z praní špinavých peněz, z falešné výpovědi a z předložení zfalšovaného důkazu.