Index spotřebitelských cen se v srpnu snížil o 0,1 procenta. Nejvýrazněji se minulý měsíc měnily ceny potravin a pohonných hmot. Meziroční inflace se mírně zvýšila na 3,3 procenta. Jádrová inflace nadále zůstává mírně záporná.
Ceny potravin ovlivnil zejména sezónní pokles cen zeleniny o 9 procent a ovoce o 3,1 procenta. Mírně klesly také ceny pečiva, mléčných výrobků a vajec. Naopak výrazně zdražily ceny pohonných hmot. Ceny benzínu stoupla v průběhu jednoho měsíce o 4 procenta, cena nafty jen o trochu méně. Na vině jsou stoupající ceny ropy. Průměrná cena barelu severomořského Brentu dosahovala v červnu 95,9 dolaru, v červenci již 102,7 dolaru a v srpnu vyšplhala na 112,4 dolaru.
Za třetinou letošní inflace stojí změna DPH. Regulované ceny přidávají k celkové inflaci 1,5 procentního bodu. Zbytek mají na svědomí kolísavé ceny potravin a energií. Jádrová inflace stále zůstává mírně záporná, což je v souladu s klesající domácí poptávkou, která nevytváří žádný tlak na růst cen. Teoreticky si pokračující deflace (záporná jádrová inflace) a klesající výkon ekonomiky žádají další uvolnění měnové politiky. Nicméně sazby ČNB se již značně přiblížily nulové hranici (ale ani ta není nepřekonatelná, jak ukázala dánská centrální banka).