Hledat v komentářích
Investiční doporučení
Výsledky společností - ČR
Výsledky společností - Svět
IPO, M&A
Týdenní přehledy
 

Detail - články
Jak škodlivý je dnes růst cen ropy?

Jak škodlivý je dnes růst cen ropy?

16.08.2012 7:58
Autor: Redakce, Patria.cz

V minulosti se ceny ropy a zemního plynu pohybovaly ruku v ruce, několik posledních let ale přineslo změnu. Ceny ropy se šplhají na nová maxima, ceny zemního plynu však v důsledku nové technologie těžby klesly na úrovně, které nebyly zaznamenány od poloviny 70. let. Graf ukazuje modře vývoj cen ropy Brent a červeně ceny zemního plynu.

ropa

 

V roce 2012 tvořily výdaje amerických domácností za energie asi 6 % jejich celkových výdajů, výdaje spojené s ropnými produkty představovaly asi dvě třetiny z tohoto podílu. A doposud není mnoho náznaků toho, že by nižší ceny plynu ve výdajích vyvažovaly efekt vyšších cen ropy. Schopnost firem nahradit ropu zemním plynem je v současné době omezená. V minulosti tak činily elektrárny, tento substituční proces se ale nachází téměř u konce a možnost dalšího poklesu podílu ropy na výrobě elektřiny je omezená. V delším období by ovšem mohla nastat substituce ropy plynem v jiných odvětvích. Technologicky je na to vybavena zejména doprava, kde dnes podíl ropy dosahuje téměř 100 %. Vyšší využití plynu pak může přijít i v průmyslu. Nemůžeme ale čekat, že k takovým změnám dojde brzy.

Pokud by byla veškerá ropa spotřebovávaná v USA těžena domácími subjekty, růst ceny ropy by znamenal nárůst bohatství těžařů a pokles bohatství jejích konzumentů. Celkově by ale nedošlo ke změně poptávky (pokud mají obě skupiny stejný sklon ke spotřebě). Jestliže se ale část ropy dováží, vyvolává růst cen ropy růst bohatství zahraničních producentů, a to na úkor amerického spotřebitele. Jsou nyní Spojené státy méně závislé na ropě než v minulosti? Čisté dovozy ropy klesají od ropy 2005, což je z menší části odrazem rostoucí domácí produkce, ale hlavně snížené spotřeby.

Růst cen ropy vyvolává zvýšení výdajů na energie a zároveň snižuje kupní sílu obyvatel. Dochází pak také k růstu cen domácího zboží, celkový vliv na inflaci ale není jednoznačný, protože zároveň klesá ekonomická aktivita. Některé studie tak ukazují, že v posledních 25 letech neměly ropné šoky větší vliv na jádrovou inflaci, celková inflace se po čase vrátila na nižší úrovně. Ropné šoky měly i malý vliv na nominální mzdy a následně také na konečné ceny. V Evropě je ale například podle Blancharda tento druhotný efekt růstu cen ropy silný, což je dáno rozdílem mezi vyjednávací silou odborů v USA a v Evropě.

Poslední analýzy vlivu cen ropy na růst ukazují, že je menší, než tomu bylo v 80. letech. Americká ekonomika je nyní flexibilnější a rigidita mezd klesla. Vliv rostoucích cen ropy tak může být částečně vstřebán poklesem reálných mezd. Tím se sníží negativní efekt u nezaměstnanosti a i u reálné aktivity. Pokud jsou pak sazby nastaveny blízko nuly, potenciál cen ropy pro vyvolání recese je ještě menší. Růst inflace by snížil reálné sazby, což by působilo proti negativním tlakům a ekonomika by dostávala automatickou stimulaci.

(Zdroj: San Francisco Fed)


Váš názor
  • Cena ropy
    16.08.2012 8:35

    je vice ovladana a ovlivnovana spekulanty a zainterestovanymi lidmi nez jeji potrebou co se tyce energie. Nesmime zapominat, ze petroprodukty jsou na ni zavisle vice nezli energie. Dnes sotva existuje den kdy se veci vyrobenych z ropy za cely den ani nedotkneme od rana do noci. Cenu ropy neustale ovlivnuje straseni z vycerpani ropnych lozisek zatimco pred 150 lety byla ropa povazovana za hmotu, ktera znicila cenu pozemku na kterem se nahle vyskytla. Zatim se zasoby ropy odhaduji na nekolik stoleti a kazdy rok se nachazeji nova loziska. Nez ropa dojde lidstvo prijde s necim novym co ji nahradi. Daleko horsi to bude s vodou ktera je pro zivot mnohem dulezitejsi a kvuli ktere se povedou valky. Ovsem i to nam v blizke budoucnosti nehrozi. Tak se perme o ropu a manipulace s jeji cenou je na dennim poradku.
    Tennista
Aktuální komentáře
27.07.2024
8:05Víkendář: AI může měnit svět, ale ziskovost některých firem ne
26.07.2024
22:00Optimistický závěr týdne  
17:33Fungovalo to dobře a pak najednou vůbec
16:54Akcie se zvedají, ale namísto návratu technologií probíhá rotace do tradiční ekonomiky  
15:59EU oficiálně zahájila řízení se sedmi členskými státy kvůli vysokým deficitům
15:47Rozkol mezi top techy a zbytkem trhu nebyl stabilní. Probíhá hledání nové rovnováhy, soudí exmanažerka Goldman Sachs
13:58Perly týdne: Korekce ano, medvědí trh ne
12:25Jakub Blaha: Automobilky mají za sebou katastrofický týden  
11:50Sabotáže ve Francii na prahu olympijských her: Koordinované žhářské útoky zasáhly železnici
11:46Jak se postavit k technologiím při nynějších korekcích na trhu? Neutíkala bych plošně od velkých i vybírala mezi menšími, říká Rebecca Patterson
11:43Mercedes po poklesu potávky po elektromobilů a slabých prodejích v Číně snižuje výhled
10:46Evropa zvedá hlavu, poté co se to Wall Street nepodařilo  
9:25Rozbřesk: Americká ekonomika odmítá zahájit přistávací manévr
8:51Evropské indexy zahájí smíšeně, Mercedes snížil odhad ziskové marže  
6:24Investiční nápady na akciové i sektorové sázky podle portfolio manažera
25.07.2024
17:54Ekonomům predikce recesí moc nejdou. Co k ní nyní říkají trhy vládních a korporátních dluhopisů?
17:06Evropa v červeném, Amerika bojuje za zlepšení. Data tlumí dopad výsledků  
16:11IBM se vzepřela výprodeji technologií a po výsledcích roste  
15:31Tomáš Vlk: Ekonomika USA rostla v 2Q překvapivě rychle díky spotřebitelům  
15:12Tempo růstu americké ekonomiky ve druhém čtvrtletí zrychlilo na 2,8 procenta

Související komentáře
Nejčtenější zprávy dne
Nejčtenější zprávy týdne
Nejdiskutovanější zprávy týdne
Kalendář událostí
Nebyla nalezena žádná data