Přebytek obchodní bilance se v červnu zvýšil na 29,4 miliard korun z květnových 22,5 miliardy. Ve srovnání s loňským červnem se saldo zahraničního obchodu zlepšil téměř o 12 miliard. Vývoz meziročně stoupl o 5,6 procenta, dovoz se zvýšil o 0,9 procenta.
Vývoz si drží solidní dynamiku i přes zhoršující se ekonomické klima v Evropě. Vývoz do zemí eurozóny stoupl pouze o 1,8 procenta. Nicméně vývozu do ostatních částí světa se stále daří. Zatímco domácí tržby průmyslových firem klesají, vývoz strojů a dopravních prostředků v červnu meziročně stoupl o 5,8 procenta, vývoz průmyslového spotřebního zboží vzrostl o 10,1 procenta. Detailní pohled ovšem poodhaluje, že stejně jako v případě průmyslové výroby i u vývozu jde především o zásluhu automobilek.
Druhou stranou mince vysokých přebytků zahraničního obchodu je slabá domácí poptávka. Dovoz kvůli tomu prakticky stagnuje. Červnové výsledky navíc ovlivnilo výrazné snížení dovozu zemního plynu, meziročně se objem dovezeného plynu snížil o 34,5 procenta a hodnota tohoto dovozu klesla o 18,2 procenta.
Zahraniční obchod dosáhl ve 2. čtvrtletí přebytku 73 miliard korun, zatímco před rokem to bylo 44 miliard. Je evidentní, že zahraniční obchod přispěl i tentokrát kladně k vývoji HDP. Bohužel negativní vliv klesající spotřeby domácností, výdajů vlády a firemních investic nejspíše převážil.
Za celý letošní rok očekáváme přebytek obchodní bilance na úrovni 300 miliard korun, což by bylo historicky nejvyšší kladné saldo. Loni dosáhl přebytek zahraničního obchodu 190 miliard korun.