Aktualizováno Poplatek důlním společnostem z vytěženého nerostu se nejspíš zvýší, změnu přinese velká novela horního zákona. V nedělním pořadu Otázky Václava Moravce to uvedl Martin Kuba (ODS), ministr průmyslu a obchodu. Velká novela horního zákona by podle ministra měla být předložena v srpnu či v září.
V současné době je podle Kuby nastaven poplatek z vytěženého nerostu tak, "že je to velmi nešťastné". Problémy poplatku jsou podle něj dva. Jednak že je malý, a to 1,5 procenta, a že si zaslouží zvýšit.
"Druhým parametrem je to, že dnes se platí pouze katastru obce, na jejímž území se těží a v severních Čechách je to tak, že ten celý kraj je zasažen těžbou. Občané severních Čech žijí v horším prostředí a zásobují Českou republiku řadou energetických surovin a myslím, že by tam měli mít nějaké kompenzace. Čili pro mne je důležitý systém, jak ten poplatek bude přerozdělen," vysvětlil ministr Kuba.
„Zprávu hodnotíme jako mírně negativní pro akcie společností ČEZ a NWR, které za současného nastavení zdanění těžby uhlí platí ročně asi 140 mil. Kč, respektive 4 mil. EUR (asi 100 mil. Kč). Ministr průmyslu a obchodu ale nenaznačil konkrétní výši nového zdanění, proto její dopad do hospodaření nelze vyčíslit,“ zhodnotil nové informace Tomáš Sýkora, analytik Patria Finance.
"Český stát se nesmí vzdát přístupu ke své strategické surovině, to znamená, že novela horního zákona by měla definovat strategické suroviny, u kterých vyvlastnění bude možné. Protože pak se může stát, že český stát, česká energetika budou potřebovat uhlí a někdo si nakoupí pozemky a bude vydírat cenou v řádech desítek miliard korun. To prostě možné není," uvedl Kuba.
Vyvlastnění podle něj nebude možné proto, aby se těžba stávala ziskem soukromých společností. "Musí se to stát v momentě, kdy těžit bude společnost, ve které bude mít stát zásadní vliv na to, kam to uhlí směřuje. Aby se nevyváželo, aby se směřovalo do českých tepláren, aby směřovalo na strategické potřeby České republiky," uvedl ministr.
Ministr průmyslu a obchodu Martin Kuba včera v OVM také naznačil, že v rámci nové energetické koncepce České republiky bude nutné prolomit těžební limity kvůli výrobě elektrické energie. „V nové koncepci je nejdůležitější definice role jádra a také určení možného prolomení limitů těžby uhlí,“ vysvětlil Kuba. Řekl, že je velmi důležité přesně spočítat, jak dlouho lze využívat momentální zásoby uhlí a kdy bude možné limity prolomit.
„Co se týče uhlí, byl velký problém, že (současná energetická koncepce) nepočítala s prolomením limitů a zároveň v roce 2020 počítala s uhlím, které bez jejich prolomení nebudeme mít,“ uvedl včera Kuba. Pro Českou republiku je podle něj nutné kromě jádra a uhlí hledat třetí zdroj.
(Zdroj: MediaFax, Parlamentní listy)