Omega Advisors je středně velký fond, který svá aktiva v rozsahu 6 mld. USD drží hlavně v amerických akciích. Od roku 1991, kdy investiční společnost založil Leon Cooperman, investorům ročně vynáší v průměru 13,3 %, což je nad 11,4% výnosem ostatních akciově orientovaných fondů, uvádí data chicagské konzultantské firmy Hedge Fund Research. Nicméně během krutého května, kdy na trhy dolehly obavy z budoucnosti eurozóny, zpomalování Číny a pádu USA z „fiskálního útesu“, Omega přišla o polovinu letošního zisku.
„Trh je na tom velmi špatně,“ zahajuje setkání se svými 14 analytiky devětašedesátiletý Cooperman, výbušný miliardář z Jižního Bronxu, jehož úspěšná kariéra začala na pozici akciového analytika u (98,6 USD, 1,51%). „Musíme využít příležitost. Co se teď prodává za pakatel?“ ptá se kolegů. Za víc jak 40 let si Cooperman vybudoval pověst člověka s čuchem na laciné tituly se slušným potenciálem, a to za jakýchkoli podmínek na trhu.
Navzdory těžkému květnu, během něhož index S&P 500 odepsal téměř 7 %, nevidí Cooperman budoucnost černě. Do 11. června byl jeho fond v 6% plusu - v porovnání s 1,03% ziskem hedgeových fondů. Nejlepší příležitosti podle něj investorům nabízejí akcie, hlavně ty americké, a to přes obavy z možné nastupující recese tamní ekonomiky. Banky zvyšují ziskovost, domácnosti začínají splácet dluhy a soukromý sektor navyšuje kapitálové výdaje. Akcie jsou prý tím nejlepším domem ve čtvrti finančních aktiv, avšak s tou výhradou, že není jasné, jestli je právě tahle čtvrť nejbezpečnější.
Velkou část portfolia Omega Advisors tvoří poskytovatel studentských půjček Sallie Mae (SLM Corp). Objem úvěrů v americkém školství za posledních deset let narostl z 241 mld. USD na 904 mld. USD, což vyvolává obavy z další, tentokrát studentské dluhové krize. Cooperman, který akcie Sallie kupoval v průměru za 7,36 USD/kus a nyní vlastní 3,5 % společnosti, je však optimistou: „Nakonec to bude fungovat. Spoustu dětí si potřebuje půjčit; jejich rodiče úvěr podepíší s nimi. Je to výdělečný byznys.“ Sallie v dubnu oznámila, že začne opět vyplácet dividendy, na což její akcie reagovaly 13% růstem. Včera titul uzavíral na 15,20 USD za kus a Omega vidí cílovou cenu u 22 USD.
Všeobecně se Cooperman zaměřuje na společnosti s nízkým poměrem P/E (cena/zisk), velkou hotovostní zásobou a slušným dividendovým výnosem, které se obchodují za méně, než je hodnota jejich čistých aktiv. Vyhledává také chytré manažery s významnými podíly v jimi spravovaných firmách, nebo firmy vykupující levně vlastní akcie. Jednou ze slavných tref byl výrobce elektroniky pro zbrojní a letecký průmysl dnes známý jako Teledyne (75,75 USD, 0,95%). Od Coopermanova doporučení k nákupu v roce 1968 společnost další dvě dekády ročně vynášela 23 %. Ve své kanceláři má Cooperman dodnes zarámovaný dopis od Warrena Buffetta z roku 1982 chválící analýzu Teledyne.
Další velkou a úspěšnou sázkou Omega Advisors byl nákup akcií (599,41 USD, 1,16%) v červnu 2010. Cooperman po nich sáhnul za v průměru 376 USD/kus, když se rozšířily zprávy o vadné anténě iPhonu 4. Z problému se nakonec vyklubalo pouhé zaškobrtnutí a akcie společnosti dnes obchodují u 570 USD za kus. Omega jejich cílovou cenu v příštím roce vidí u 710 USD.
Ne všechny tipy Coopermanovi vycházejí. Investice do těžařské společnosti McMoRan Exploration od začátku roku do konce května ztratila 40 % hodnoty, jelikož závada na těžebním zařízení zpozdila start produkce na jednom z vrtů v Mexickém zálivu. V budoucnu by se podle Coopermana měl titul vzpamatovat. Od začátku června akcie posílily o 50 %.
Omega také prodělala na akciích (35,88 USD, -0,28%), které za poslední tři měsíce odepsaly 20 %, hlavně kvůli ztrátě 2 mld. USD z obchodování s rizikovými úvěrovými deriváty. Cooperman prodal asi 2/3 své pozice se ztrátou 1 USD na kus, avšak zbytek akcií si hodlá ponechat jako vyjádření důvěry šéfovi banky Jamiemu Dimonovi, kterého považuje za nejlepšího v oboru. Akcie navíc začal ve velkém skupovat management banky. Ode dna na 31 USD za kus se titul za uplynulý měsíc dostal na 36 USD za kus.
Nejhorší zážitek, na který prý Cooperman do smrti nezapomene, byla investice s Viktorem Koženým, v jejímž rámci v roce 1998 poskytl nechvalně proslulému českému tuneláři 100 mil. USD na privatizaci ázerbájdžánské státní ropné společnosti SOCAR. Kožený na Kavkaze rozjel rozsáhlé korupční machinace, které však nedopadly dobře a ve Spojených státech byl poté obviněn z krádeže Coopermanovy investice a z uplácení. V roce 2007 se Omega přiznala k právní zodpovědnosti za konání jednoho zaměstnance, který byl do pochybných transakcí zapleten, a zaplatila pokutu 500 000 USD. Celkem fond v roce 1998 na investicích do rozvíjejících se ekonomik ztratil 500 mil. USD, tedy 13 % veškerých aktiv. Cooperman následně vyhodil téměř celý tým zodpovídající za emerging markets.
Za svůj úspěch Cooperman podle vlastních slov vděčí píli a nadšení do práce. “S průměrným IQ a silnou pracovní morálkou se můžete dostat daleko,“ tvrdí ve své kanceláři, kde je podle kolegů ráno vždycky jako první a odchází dlouho po ostatních. Jako mladší z dvou synů polských emigrantů se začínal v Bronxu živit balením ovoce a měněním pneumatik. Analyzovat akcie ho prý naučil profesor na newyorské Columbia Business School Roger Murray. Doporučení dalšího přednášejícího mu vyneslo místo analytika u .
Cooperman očekává, že akcie budou v následujících letech vynášet 7-8 %, tedy pod dlouhodobým normálem 10 %.
(Zdroj: Bloomberg, ČTK, Reuters)