Hledat v komentářích
Investiční doporučení
Výsledky společností - ČR
Výsledky společností - Svět
IPO, M&A
Týdenní přehledy
 

Detail - články
Pád americké střední třídy Obama nezastavil. Oživení prospělo 1 % nejbohatších

Pád americké střední třídy Obama nezastavil. Oživení prospělo 1 % nejbohatších

02.05.2012 16:17
Autor: Václav Trejbal, Patria Online

V minulé prezidentské kampani Barack Obama svému předchůdci vyčítal pokles mezd americké střední třídy. Uplynuly čtyři roky a současná prezidentská administrativa trend rozvírání příjmových nůžek zastavit nedokázala. Právě naopak: střední střída je na tom ještě hůř než před recesí.

Hospodářské oživení započaté v létě roku 2009 vytvořilo jen málo středně kvalifikovaných pracovních míst, na nichž závisí příjmy většiny americké populace. I zaměstnaní Američané tak mají často hlouběji do kapsy.

Zhoršování postavení střední třídy, kterou někteří ekonomové definují jak skupinu prostředních 60 % v příjmové pyramidě, má na svědomí řada trendů, jejichž původ sahá desítky let nazpět. Nejčastěji citovanými jsou konkurence levnější pracovní síly v zahraničí a technologický pokrok umožňující továrnám a kancelářím vyprodukovat více s menším vkladem faktoru práce.

Obama přišel v roce 2008 s nelichotivou statistikou, podle níž mediánový příjem domácností tvořených lidmi mladšími 65 let za prvních sedm let minulé dekády klesl o 2000 dolarů (po očištění o inflaci). Reálný mediánový příjem všech amerických domácností od Obamova nástupu ale také klesl, dokonce o 4300 dolarů.

Ani s protěžováním bohatších, tak často vytýkaném Georgi Bushovi mladšímu, si nynější americký prezident neporadil. Analýza Emmanuela Saeze z University of California ukazuje, že 1 % nejmovitějších občanů získalo 93 % veškerého na hlavu přepočteného reálného růstu příjmů v roce 2010. Průměrný příjem horního procenta po očištění o inflaci v uvedeném roce vzrostl o 105 637 dolarů.

Nezaměstnanost sice klesla z 10 % v říjnu 2009 na nynějších 8,2 %, ale struktura nově vytvořených pracovních míst není pro střední třídu příliš příznivá. Z výzkumu ekonomů Nira Jaimoviche a Henryho Siu vyplývá, že celých 95 % během recese zaniklých pozic se soustředilo do středně kvalifikovaného pásma obývaného nejčastěji kancelářskými pracovníky, bankovními úředníky nebo nejrůznějšími techniky. Nová místa vznikla v odvětvích vyžadujících vysokou kvalifikaci (vývoj softwaru, kosmický průmysl, pokročilé materiály), nebo naopak v odvětvích s nulovou náročností na vzdělání uchazečů (pásová výroba).

Za posledních pět let tak v Americe počet lidí pracujících na kancelářských pozicích klesl o 3,2 milionu. V dopravě, dalším odvětví typickém pro středně placené pozice, se počet zaměstnaných snížil o 1,2 milionu. U manažerských pozic zato ve stejném horizontu došlo k růstu o 2 miliony, u nejhůře kvalifikovaných pozic se počet zvýšil o 1,5 milionu.

Většina ekonomů se shodne, že trend úpadku střední třídy se bude v následujících letech prohlubovat, ať už bude v Bílém domě sedět republikán či demokrat. Roboti budou stále víc nahrazovat tovární dělníky, automaty na letištích vytlačovat stewardky na check-inu, komplexní výpočetní software učiní práci armády účetních nadbytečnou. „A to je teprve začátek. Příštích deset let bude ještě revolučnějších,“ tvrdí Erik Brynjolfsson z centra pro digitální byznys na MIT.

Statistika dává podobným předpovědím velkou šanci. Oproti roku lednu 2008 je ve Spojených státech o 5,2 milionu méně zaměstnaných, a přesto americká ekonomika produkuje víc zboží a služeb než před čtyřmi lety.

(Zdroj: The Economist, Bloomberg)


Váš názor
  • stredni trida
    02.05.2012 17:18

    okamžitě ruším na léto plánovanou cestu do USA . Nechci tam žít jako ta jejich středni třída a obracet každou korunu a na tu horní třídu nemám. Tak si to budu raději užívat doma jako naše střední třída. Navic hodně piju pivo a v tom jsou amíci daleko za námi. Tak co tam.
    murrang
    • Re: stredni trida
      02.05.2012 18:16

      Klidně jeď. S naší korunou tam budeš king :-))))))
      Jesse
  •  
    02.05.2012 17:12

    Neuvěřitelné "Oproti roku lednu 2008 je ve Spojených státech o 5,2 milionu méně zaměstnaných, a přesto americká ekonomika produkuje víc zboží a služeb než před čtyřmi lety" kdo bude teda všechny ty super věcičky kupovat ?
    mart
    • kdo to kupuje
      02.05.2012 17:37

      Voni na to ty amíci nemají. Hlavně ne ta střední třída ale voni to prodávají do Číny a ta to pak prodává jako svoje zboží po celém světě. To je přece jasný.
      barbara
    • neuvěřitelné
      02.05.2012 17:22

      jak dlouho už navštěvuješ patriji. Taky ještě věříš na mikuláše ?
      barbara
Aktuální komentáře
27.07.2024
8:05Víkendář: AI může měnit svět, ale ziskovost některých firem ne
26.07.2024
22:00Optimistický závěr týdne  
17:33Fungovalo to dobře a pak najednou vůbec
16:54Akcie se zvedají, ale namísto návratu technologií probíhá rotace do tradiční ekonomiky  
15:59EU oficiálně zahájila řízení se sedmi členskými státy kvůli vysokým deficitům
15:47Rozkol mezi top techy a zbytkem trhu nebyl stabilní. Probíhá hledání nové rovnováhy, soudí exmanažerka Goldman Sachs
13:58Perly týdne: Korekce ano, medvědí trh ne
12:25Jakub Blaha: Automobilky mají za sebou katastrofický týden  
11:50Sabotáže ve Francii na prahu olympijských her: Koordinované žhářské útoky zasáhly železnici
11:46Jak se postavit k technologiím při nynějších korekcích na trhu? Neutíkala bych plošně od velkých i vybírala mezi menšími, říká Rebecca Patterson
11:43Mercedes po poklesu potávky po elektromobilů a slabých prodejích v Číně snižuje výhled
10:46Evropa zvedá hlavu, poté co se to Wall Street nepodařilo  
9:25Rozbřesk: Americká ekonomika odmítá zahájit přistávací manévr
8:51Evropské indexy zahájí smíšeně, Mercedes snížil odhad ziskové marže  
6:24Investiční nápady na akciové i sektorové sázky podle portfolio manažera
25.07.2024
17:54Ekonomům predikce recesí moc nejdou. Co k ní nyní říkají trhy vládních a korporátních dluhopisů?
17:06Evropa v červeném, Amerika bojuje za zlepšení. Data tlumí dopad výsledků  
16:11IBM se vzepřela výprodeji technologií a po výsledcích roste  
15:31Tomáš Vlk: Ekonomika USA rostla v 2Q překvapivě rychle díky spotřebitelům  
15:12Tempo růstu americké ekonomiky ve druhém čtvrtletí zrychlilo na 2,8 procenta

Související komentáře
Nejčtenější zprávy dne
Nejčtenější zprávy týdne
Nejdiskutovanější zprávy týdne
Kalendář událostí
Nebyla nalezena žádná data