Vláda se chce po obnovení mandátu ve sněmovně podle premiéra Petra Nečase (ODS) soustředit hlavně na prorůstová opatření. Premiér o víkendu na ideové konferenci své strany v Českých Budějovicích uvedl, že prioritního cíle kabinetu - vyrovnaných rozpočtů - nelze dosáhnout bez rostoucí ekonomiky.
Kabinet ODS, TOP 09 a platformy kolem vicepremiérky Karolíny Peake (dříve VV) v pátek večer dostal důvěru sněmovny. Pro vládu hlasovalo 105 z 198 přítomných poslanců, proti bylo 93. Nová koaliční smlouva mezi ODS, TOP 09 a novým subjektem, za jehož vznikem stojí Karolína Peake, by se mohla podepsat už příští týden. V pořadu Partie na FTV Prima to v neděli řekl šéf poslaneckého klubu ODS Zbyněk Stanjura
Vláda Petra Nečase však ve sněmovně ztratila pohodlnou většinu 118 hlasů, na což opoziční ČSSD reagovala oznámením, že bude častěji než dříve vracet vládní návrhy se změnami dolní komoře ze Senátu, kde má většinu. Kabinet Petra Nečase tak bude složitěji prosazovat své návrhy včetně církevních restitucí. Ve sněmovně bude muset kabinet stále hlídat většinu svých poslanců.
Podle analytiků vládní rozpočtové škrty dohodnuté počátkem dubna sníží výkonnost hospodářství. Kabinet se proto nyní podle Nečase soustředí na obnovení růstu. "K vyrovnaným rozpočtům se nelze pouze proškrtat, musíme zamontovat prorůstové prvky," konstatoval premiér. "Otázka obnovy růstu se musí stát klíčovou součástí naší vládní politiky. Ano, my musíme mít fiskální disciplínu, máme ji. Musíme dostat deficity pod tři procenta HDP, ale k trvale vyrovnaným rozpočtům můžeme dospět tehdy, jestliže naše ekonomika bude růst," uvedl.
V krátkém proslovu se ohradil proti názoru odborů, že vláda je neschopná a krizi pouze prohlubuje. Odbory, které minulou sobotu přišlo podpořit na Václavské náměstí zhruba sto tisíc lidí, označil Nečas za "převodovou páku levicové opozice". Důkazem, že si Česká republika mezi ostatními zeměmi nestojí špatně, je podle premiéra dobré hodnocení české ekonomiky v zahraničí.
Premiér se vyhranil také vůči Bruselu, když poznamenal, že ve fiskální politice a snižování rozpočtového schodku nemusí Česku nikdo radit. Připomenul tak, že se Česko nepřipojilo k fiskálnímu paktu EU.
Mezi prorůstová opatření zařadil Nečas například pokračování programu zateplování domů Zelená úsporám, snížení daní firmám, které budou spolupracovat s vysokými školami, a zjednodušení administrativy. Klíčový je podle něj vývoz, vláda se chce soustředit na diverzifikaci exportu do zemí mimo EU. V případě velkých staveb kabinet hodlá zkrátit povolovací řízení.
Prioritou ODS v proexportních opatřeních je podle ministra průmyslu a obchodu Martina Kuby zvýšení podílu malých a středních podniků vyvážejících české zboží. Připravený systém vzdělávání v objemu 500 milionů korun by podle něj měl menší podnikatele naučit, aby se dokázali prosadit na nových trzích mimo evropskou unii.
České firmy by podle Kuby záhy měly pocítit konkrétní opatření k podpoře exportu. "Podařilo se nám navýšit počet zastoupení v perspektivních zemích z 35 asi na 70," uvedl Kuba. V zastoupeních by neměli pracovat úředníci, ale lidé s obchodními zkušenostmi, dodal. Do vznikajícího fondu rizikového kapitálu bude podle Kuby vloženo 600 milionů korun. Bude podporovat začínající firmy. Tato krátkodobá opatření by měla být podle Kuby uskutečněna už letos.
V dlouhodobějším výhledu chce ODS hájit zachování stabilních cen energie. Tím by se podle Kuby mělo zamezit excesům v podobě podpory neefektivních obnovitelných zdrojů z veřejných rozpočtů, jako se to stalo u fotovoltaických elektráren. V oblasti školství chce ODS zajistit větší podporu technickému školství. "Navrhneme daňové úlevy pro firmy spolupracující se školami," uvedl ministr.
K rozvoji konkurenceschopnosti povede podle Kuby také zajištěný přístup k lacinému internetu. Konkurence na českém telekomunikačním trhu musí být co největší. Ministerstvo průmyslu a obchodu spolu s premiérem chce být garantem, že aukce kmitočtů povede ke vstupu dalšího hráče na český trh, řekl. To by mělo zajistit zlepšení podmínek. Finanční prostředky určené na inovace musí směřovat do aplikovaného výzkumu.
Vláda se v letošním roce rozhodla srazit výdaje v rozpočtu o téměř 24 miliard korun. Cílem je dodržet letos naplánovaný schodek státního rozpočtu 105 miliard korun a celkový deficit veřejných financí na 3,5 procenta HDP. Bez úspor by mohl podle ministerstva financí schodek rozpočtu stoupnout na 128,6 miliardy korun. Další úspory v podobě vyšší DPH, nižšího růstu penzí a rušení úřadů vláda chystá i v dalších letech.
(Zdroj: ČTK, MediaFax)