Jedna z největších polských těžebních společností JSW pracuje na plánu propojení s , napsal Daily Telegraph. Podle listu v těchto dnech probíhají jednání s BXR Group, která ovládá 64 procent v původem české . BXR je soukromá investiční skupina kontrolovaná Zdeňkem Bakalou, víceprezidentem NWR z titulu dominantního akcionáře. Spojením by dle listu vznikla společnost o hodnotě 4,5 miliardy britských liber.
Akcie NWR v Praze reagují růstem o více jak 3 % nad 161 Kč/akcie. Akcie polské JSW po úvodním růstu ve Varšavě zisky odezvdávají.
Podle listu není zřejmé, jak by obchod mohl být strukturován. List dále spekuluje, že zřejmá není ani cena, kterou by JSW, pro kterou údajně na přípravě možné transakce pracují bankéři z , byla ochotna zaplatit za akcie nové . Podle zdrojů listu údajně BXR nebude ochotna akceptovat méně jak 800 pencí za akcii, což by cenilo na více jak 2,1 miliardy GBP, se 700milionou prémií v GBP vůči současné ceně. Zda transakce bude dokončena, není jasné, uvádí list.
„BXR nad tím netráví nadbytek času,“ citoval list jeden ze svých zdrojů, údajně obeznámený se situací. BXR a odmítly transakci jakkoli komentovat, šéf polské JSW uvedl, že o takových jednáních nic neví. "Není mi známo, že by naše společnost vedla jednání o spojení s NWR. Po dřívějších akvizicích se soutředíme na propojení všech naších operací," uvedl CEO Jastrzebsky Spolky Wenglowe Jaroslaw Zagorowski.
"Za touto dohodou vidíme silné strategické opodstatnění. Zaprvé, mají obě společnosti mnoho společného: obě těží uhlí v podzemních dolech, odběratelská základna se nachází v regionu CEE, těžba jde i do velkých hloubek, a tak obě společnosti operují na horním konci křivky nákladů na těžbu uhlí. Při bližším pohled se zdá, že JSW má navrch v několika provozních parametrech (vyšší produkce, lepší mix tržeb a lepší nacenění, které se promítá i do vyššího EBITDA za tunu). Je zde však i několik faktorů, v nichž má výhodu NWR (elektrárenské uhlí, produktivita na zaměstnance)," uvádí v komentáři KBC analytik Peter Csaszar.
"Zadruhé, z pohledu synergií a dalších výhod pro případné spojení obou firem podle našeho názoru hovoří: 1) zeměpisná poloha, produkt a diversifikace rezerv, 2) posílená schopnost tvorby cen 3) zlepšení báze rezerv a přírodních zdrojů, 4) lepší pozice pro další expanzi v regionu, 5) strategická a provozní podpora pro polské operace NWR, 6) zlepšující se likvidita na trzích," pokračuje Csaszar.
"Dohoda nicméně podle dostupných informací není nijak blízko podpisu, v této fázi se stále do značné míry jedná o pouhé spekulace. Fúzi navíc nepotvrdila ani JSW ani NWR. Otázkou je také cena, která by majoritního vlastníka NWR, společnost BXR, natolik nadchnula, že by na spojení kývnul. Zatímco rozvaha JSW umožnuje financování některých významných akvizic, nemusí být natolik silná, aby dosáhla cenových očekávání BXR. Očekáváme pozitivní reakci trhu pro NWR a možnou negativní reakci trhu v případě JSW," shrnuje v komentáři polský analytik KBC Securities.
JSW je v Evropě největším producentem koksovatelného uhlí. Šéf NWR Mike Salamon byl jedním z mála, kdo přivedl společnost na londýnskou burzu v roce 2008, průběhu úvěrové krize, dodává list. NWR zalistovala v Londýně akcie za 13,25 GBP, na horním okraji indikativního pásma, vedle Londýn akcie obchodují v Praze a právě ve Varšavě. Výnosy z IPO byly použity na rozvoj těžební činnosti, mimo ČR právě v Polsku.
(Zdroj: Daily Telegraph, Bloomberg)