Insolvenční správce zadlužené developerské společnosti (25,51 CZK, 0,00%) Real Estate Investments (ECM) Ivo Hala chce po Městském soudu v Praze, aby výrazně omezil pravomoc manažerů firmy nakládat s jejím majetkem. ČTK to zjistila z dnes zveřejněných dokumentů v insolvenčním rejstříku. naopak navrhuje, aby soud změnil složení sil ve věřitelském výboru, který dal k omezení pravomocí manažerů podnět.
Insolvenční správce Hala navrhnul, aby u právních operací v hodnotě vyšší než 20.000 korun, které se týkají velké části majetku firmy, potřebovala jeho souhlas. Pokud by takové operace převýšily tři miliony korun, musela by mít souhlas věřitelského výboru.
Hala návrh odůvodnil tím, že manažeři údajně vyvádí z firmy ve svůj prospěch majetek developera, navíc prý nepřípustně vyplácí odměny za poradenské služby. Advokát Robert Pelikán ale tato obvinění odmítl. Firma podle něj plní omezení, která se na ni v insolvenčním řízení vztahují, všechny výdaje prý firma vynakládá účelně.
Věřitelský výbor se na začátku února většinou hlasů usnesl, že doporučuje řešit úpadek konkurzem. V něm už společnost od července 2011 byla, loni v říjnu ale soud rozhodnutí o konkurzu kvůli procesním chybám zrušil. Opakovaná schůze věřitelů v listopadu o způsobu řešení úpadku developera nerozhodla, od té doby se čeká na výrok soudu. Lhůta pro jeho rozhodnutí není.
Výbor věřitelů nyní soud vyzval, aby o rozhodl co nejdříve. Věřitelé se bojí, že způsob nakládání s finančními prostředky uvnitř vede k neoprávněnému snižování hodnoty majetku developera. "Věřitelský výbor považuje odkládání řešení úpadku za příčinu dalšího znehodnocování majetkové podstaty dlužníka i z toho důvodu, že v nastalé situaci není možné zahájit zpeněžování majetku anebo jiné řešení situace úpadku, čímž v průběhu času dochází ke snižování hodnoty aktiv," stojí v usnesení věřitelského výboru.
Právník Pelikán ale přešel do protiútoku. "Tyto pokusy jsou jen dokladem o snahách směřovat dlužníka do konkurzu, kdy cílem je prodat firmu dlužníka bez transparentního výběrového řízení jedinému kupujícímu - společnosti CPI pana Radovana Vítka," uvedl advokát.
Pelikán navíc tvrdí, že skupina věřitelů, mezi nimiž je i společnost Glancus Investments ze skupiny PPF, postupují ve shodě a tudíž proti zájmu všech věřitelů. "Z postupu příslušných členů věřitelského výboru je tak zřejmé, že se ve skutečnosti snaží zbavit dlužníka správy majetkové podstaty, aniž by k tomu měli legitimní důvod, a chopit se této činnosti sami, popřípadě v součinnosti s insolvenčním správcem," napsal advokát Pelikán. Navrhl proto soudu, aby ze tří firem údajně jednajících společně, zůstala ve věřitelském výboru jen jedna.
Věřitelé přihlásili v insolvenčním řízení s pohledávky za 9,5 miliardy korun. Insolvenční správce Hala z toho ale uznal jen pohledávky za 2,2 miliardy korun. Reorganizaci kromě předsedy představenstva a generálního ředitele Milana Janků jako způsob řešení dluhů předložila společnost Astin Capital Management, která zastupuje část držitelů dluhopisů. V insolvenčním řízení s přihlásila vůbec největší pohledávku kolem tří miliard korun. Insolvenční správce Hala ale nárok Astin Capital neuznal.
Naopak konkurz kromě insolvenčního správce prosazuje například firma Glancus Investments ze skupiny PPF. je známá hlavně projekty výškových budov v Praze na Pankráci. Společnost založil v roce 1991 podnikatel Janků.