Zakázky německých průmyslových podniků v listopadu ve srovnání s předchozím měsícem výrazně klesly o 4,8 procenta po růstu o pět procent v říjnu. Meziroční propad byl 4,3 procenta a následoval po 5,2% růstu o měsíc dříve. Oba výsledky byly třikrát horší, než odhady trhu. Důvodem byl hlavně propad poptávky ze zahraničí. Vyplývá to z údajů, které dnes zveřejnilo ministerstvo.
Německé ministerstvo hospodářství dnes současně revidovalo směrem dolů údaj za říjen z původních 5,2 procenta. Analytici dotazovaní agenturou Bloomberg očekávali v průměru snížení zakázek o 1,7 procenta. Výsledky zaostaly i za jejich nejhoršími odhady, které počítaly se snížením jen o tři procenta. Nejoptimističtější prognóza uváděla růst o 2,2 procenta. Meziroční propad p 4,3 procenta potom překvapil proti očekávanému 1,2% poklesu.
Zakázky ze zahraničí klesly o 7,8 procenta, z toho ze zemí eurozóny o 4,1 procenta. Domácí zakázky se snížily o 1,1 procenta. Nejvýraznější propad zaznamenaly zakázky na investiční zboží, jako jsou výrobní stroje, a to o 6,5 procenta. Zakázky na spotřební zboží se snížily o dvě procenta.
Průmyslové zakázky jsou zaznamenány ve stejném měsíci, kdy jsou objednány. Jejich skutečná výroba je však rozložena během celého roku, a toto číslo je tak náchylnější k výkyvům než údaje o průmyslové výrobě. Ty budou zveřejněny v pondělí.
Zpráva je další známkou možného zpomalení německé ekonomiky. Německá ekonomika od konce finanční krize silně rostla, nyní ale ztrácí dech. Mezi analytiky rostou obavy, jak dlouho si může ekonomika tažená převážně vývozem udržet expanzi vzhledem k očekávánu zpomalení globálního ekonomického růstu.
„Je zřejmé, že míříme do pěkně ostrého zpomalení dokonce i v Německu, které bylo jednou z nejsilnějších ekonomik eurozóny, komentovala čísla pro Bloomberg Jennifer McKeown, ekonomka Capital Economics s tím, že citelný klesající trend u objednávek je podobný klesajícímu výkonu průmyslu jako takového.
(Zdroj: ČTK, Bloomberg, CNBC)