Energetický gigant začíná diskutovat s českou politickou scénu o nevyhnutelnosti státní podpory pro dostavbu dvou jaderných bloků elektrárny Temelín, které vyjdou na stovky miliard. Napsal to dnes deník Mf Dnes s tím, že ve hře mohou být výhledově třeba garance za úvěry a premiér určitou pomoc prozatím nevylučuje.
„Ano, vedeme debatu, jakou roli má mít stát při výstavbě jaderného zdroje na svém území. Neznám totiž nikde ve světě projekt, který by se stavěl bez jakékoliv podpory státu. A to nemám na mysli jen země jako Rusko, Čínu nebo Indii. Je to i Finsko, Francie, Velká Británie nebo USA. Vždycky stát nějak zasahuje, aby výstavbu jaderného zdroje podpořil," uvedl pro Mladou Frontu ředitel Daniel Beneš s tím, že celá jednání jsou na úplném začátku.
Premiér Petr Nečas se podle deníku k možnosti státní podpory projektu zatím staví opatrně a ustavení zvláštní rady vlády pro Temelín rovnou odmítá. "Nemyslím si, že ji potřebujeme. Stejně tak nepodporuji žádný speciální zákon pro Temelín," uvedl premiér pro Mf Dnes. Nečas sice státní podporu rozhodně nevylučuje, ale s rozhodnutím chce počkat. "V okamžiku, kdy se celá Evropská unie ocitá v nejistotě ohledně své budoucnosti, je zřejmé, že pro všechny velké infrastrukturní projekty, od letiště přes dálnice po elektrárny, bude zapotřebí větší aktivita státu. Jak přesně a v jaké míře, to je ale předčasné komentovat,“ dodal premiér.
Také podle ministra průmyslu Martina Kuby nejsou úvahy o jakýchkoliv garancích státu na pořadu dne a v budoucnu bude záležet, jak se k věci postaví ministerstvo financí, které je oficiálním vlastníkem majoritního podílu v .
S další zprávou ohledně vývoje plánů na dostavbu jaderné elektrárny Temelín dnes přišly Lidové noviny. Ani jeden ze tří uchazečů o tuto lukrativní zakázku podle deníku nepočítá s nákupem turbín od českého výrobce Škoda Power. Česko-ruské konsorcium a Areva chtějí mnohamiliardovou zakázku na turbíny pro nové bloky zadat francouzskému koncernu . Westinghouse zatím dodavatele vybírá, ani on však s plzeňskou Škodovkou příliš nepočítá. Informují o tom dnešní Lidové noviny. Zakázka by mohla mít hodnotu přes deset miliard korun.
Lidové noviny dále upozorňují, že pravidla Evropské unie neumožňují zájemcům o temelínskou zakázku přikázat, aby preferovali české dodavatele. "Samotní zájemci deklarují vysokou účast českého průmyslu a je jen na nich, jak tuto oblast pojmou. A vláda deklaruje zájem na tom, aby tato investice co nejvíce podpořila české firmy," uvedl ministr průmyslu a obchodu Martin Kuba (ODS).
Plzeňský výrobce tvrdí, že turbínu o požadovaném výkonu by zvládl vyrobit také. "Temelín v současném dodavatelském modelu rozhodně neznamená přínos pro rozvoj českého průmyslu. Naopak pomáhá k rozvoji našim konkurentům," uvedl generální ředitel Škody Power Jiří Šmondrk.
Česko-ruské konsorcium, francouzská Areva i americký Westinghouse uvádějí, že českým podnikům nechají až 70 procent hodnoty zakázky v Temelíně. Její výše je odhadována na 170 až 230 miliard korun, napsaly LN.
(Zdroj: MF Dnes, Lidové noviny, ČTK)