Aktualizováno Evropská centrální banka přistoupila za krátkou dobu působení Itala Maria Draghiho dnes již podruhé ke snížení sazeb. Klíčovou úrokovou sazbu pokrátila o 0,25 procentního bodu na rovné 1 procento, což je historické minimum. Většina analytiků krok očekávala.
ECB tak před klíčovým summitem EU pokračuje v uvolňování měnové politiky poté, co v listopadu snížila signální úrokovou sazbu o čtvrt procenta na 1,25 procenta – poprvé od finanční krize let 2008-09. Reagovala tak na zřetelné zhoršení ekonomiky měnové unie, přičemž Draghi před měsícem nevyloučil, že v nejbližší době může eurozóna upadnout do recese. Ke snížení sazeb došlo přesto, že inflace v eurozóně je nadále kolem tří procent, výrazně nad stanoveným cílem, podle něhož chce ECB udržovat inflaci těsně pod dvěma procenty.
Možnost dalšího snížení sazeb trhům šéf ECB naznačil nedávno, když uvedl, že jeho instituce je připravena podniknout v měnové politice další kroky proti dopadům dluhové krize v eurozóně. V Evropském parlamentu dále řekl, že rizika ohrožení hospodářského růstu v Evropě v poslední době narůstají a pro ekonomiku eurozóny budou v příštích měsících zátěží problémy bankovního sektoru.
Euro na zákrok ECB reaguje posilováním z 1,3385 nad 1,3400 USD/EUR, aktuálně 1,3412. Evropské burzy reagují umazáváním zisků: CAC 40 -0,4 %, FTSE 100 +0,3 %, DAX +0,5 %.
Kromě očekávaného snížení sazeb by měl Draghi na následné tiskové konferenci (14:30 SEČ) oznámit nové nástroje na pomoc bankovnímu sektoru, tvrdily ve středu zdroje z jednání. Konkrétně podle nich ECB chystá uvolnění podmínek kolaterálu a zavedení nového dvouletého úvěrového nástroje s cílem více uvolnit přístup finančních institucí k levnému financování ECB a navýšit tak následně tok úvěrů retailovým klientům, tj. do reálné ekonomiky. Tytéž zdroje označily včera rozhodnutí ECB na dnešním měnovém zasedání snížit sazby za v podstatě hotovou věc.
ECB dle zdrojů preferuje posílení mezibankovního trhu před zvýšením odkupů vládních dluhopisů. Hodlá tak přijímat více méně kvalitních a také nekrytých dluhových papírů jako kolaterál za poskytované úvěry. U nekrytých dluhopisů dnes platí limit 10 % v portfoliu kolaterálu, při takto vymezené kvalitě kolaterálu je množství likvidity uvolňované bankám neomezené.
(Zdroj: Bloomberg, ECB)