Aktualizováno Fakt, že v USA nebylo dosaženo rozpočtové dohody, je dobrou zprávou v tom smyslu, že více škrtů by oslabilo ekonomiku. Nejlepším způsobem, jak snížit deficity, je snížit nezaměstnanost a ekonomiku stimulovat. Pro Bloomberg to uvedl Joseph Stiglitz. Stimulaci přitom podle něho nejsou schopny provádět centrální banky, její „skutečná tíha“ musí spočívat na vládních výdajích. V Evropě je situace ale komplikována tím, že „země na periferii mají problémy s financováním svého dluhu“.
„Je tu velká pravděpodobnost, že Evropa spadne do recese. Již nyní existují známky poklesu,“ uvedl ekonom. Jde zejména o odraz úsporných opatření, což platí nejen pro Evropu, ale i pro USA. Pokud se totiž podíváme na federální vládu a vlády jednotlivých států, utahování již nastalo. Vláda tak namísto toho, aby vyvážila slabý soukromý sektor, situaci ještě zhoršuje.
V Evropě došlo k chybě již při zavedení eura. Byly odstraněny dva významné vyrovnávací mechanismy, úrokové sazby a směnné kurzy, a na jejich místo nic nepřišlo, domnívá se Stiglitz. V roce 2010, když začaly narůstat problémy v Řecku, panovala naděje, že se situace změní, ale nestalo se tak. Vedení eurozóny sice říká, že chce euro zachránit, s potřebnými kroky ale váhá. Mylně se domnívá, že stačí dosáhnout nízkého poměru dluhu k HDP, například Irsko a Španělsko ale před krizí dosahovaly přebytků a nyní tam panuje vysoká nezaměstnanost. A pokud bude politika nadále utahována, dojde k dalšímu zhoršení na trhu práce.
Stiglitz se domnívá, že musí být vytvořen „nový fiskální rámec“ a „fond solidarity“, který by podpořil růst a stabilitu či eurodluhopisy. „Něco takového musí vzniknout, to, co se stalo doposud, přišlo pozdě a bylo nedostatečné,“ uvedl ekonom. Eurodluhopisy musí být podporovány Německem a ECB by měla hrát aktivnější roli, její současné nákupy dluhopisů „prostě nestačí“.
(Zdroj: Bloomberg TV)