Neschopnost České republiky vykořenit korupci ohrožuje investice v době, kdy ekonomika zpomaluje, uvádí list Financial Times, citujíce Zdeňka Bakalu či Andreje Babiše.
Exministr průmyslu Martin Kocourek se tento měsíc stal třetím politikem, který musel opustit vládní post. Přiznal, že před ženou během rozvodového řízení "odklonil" na 800.000 dolarů. Tato čísla premiérovi Petru Nečasovi pramálo pomáhají v jeho kampani za skoncování s korupcí, poznamenává FT. „Náklady jsou obrovské a odrazují investice," prohlásil Bakala, který je spoluzakladatelem mezinárodní investiční skupiny BXR Group. "Naše působení v Česku omezujeme. A jedním z důvodů, proč tak činíme, je to, že se stává takřka nemožné zde obchodovat," cituje FT slova Zdeňka Bakaly.
Taková situace je špatnou zprávou v časech, kdy Evropská komise odhaduje, že ekonomický růst v zemi s malým a otevřeným trhem příští rok kvůli těžkostem v západní Evropě zpomalí na 0,7 procenta.
Nečas, který přirovnal korupci k "rakovině" bující v srdci české demokracie, se pokusil problém vyřešit vyhozením nakažených ministrů a ustavením pracovní skupiny, která by proti zlořádu bojovala. Prozatím se ale zdá, že jeho snažení mělo jen malý účinek. Neustálý vír obvinění ubírá popularitu tříčlenné vládní koalici, a to v době, kdy prosazuje hospodářské reformy s cílem snížit v příštím roce rozpočtový deficit na 3,5 procenta HDP. Pomoci s tím má kombinace zvýšení daní a osekání příspěvků.
Průzkum společnosti SC&C, která se zabývá veřejným míněním, ukazuje, že téměř dvě třetiny Čechů považují současnou politickou garnituru za dokonce více zkorumpovanou, než byli komunisté vládnoucí před rokem 1989. "Veřejnost toho má naprosto plné zuby. Není týdne, aby se neobjevil nějaký nový korupční případ," řekl Jan Jireš, který je politickým analytikem na české soukromé vysoké škole Cevro Institute.
Bakala, který založil nadaci pro boj s korupcí, tvrdí, že má osobní zkušenost s tím, jak si úředníci žádali o všimné. "Ve všem počínaje žádostí o stavební povolení po vyjednávání o normách vás neustále hodnotí rozličné osoby očekávající peníze," prohlásil Bakala.
FT připmíná také slova Andreje Babiše, který v České televizi řekl, že si mu o úplatek výměnou za ovlivnění názoru prezidenta Václava Klause na zákon o biopalivech řekl poradce hlavy státu. Ten sice obvinění odmítl, ale záležitost prošetřuje policie. "Žijeme v nefunkčním státě," prohlásil Babiš.
Problém s korupcí v Česku se datuje k podnikatelské kultuře, která se ustavila počátkem 90. let. V té době sporná kuponová privatizace, která měla dát každému občanovi podíl ve státních společnostech, skončila rozkradením fondů. Dokonce i dnes snahy zakročit proti skulinám, které umožňují zájemcům o veřejné kontrakty nadále držet akciové podílníky v anonymitě, nebyly dovedeny do konce. Zatímco ministr zahraničí a šéf vládní strany TOP 09 Karel Schwarzenberg obvinil vlivnou státní energetickou společnost z nelegálního financování politických stran, vyšetřuje policie ministra financí Miroslava Kalouska kvůli obviněním z korupce. Ten veškerá obvinění popírá.
"Česko není zkorumpovanější než ostatní země v regionu. Co je unikátní, to je skutečnost, že politická patronátní síť je v Česku velmi dobře zavedena," řekl David Ondračka, který stojí v čele české pobočky nevládní organizace Transparency International. Analytici se domnívají, že toleranci veřejnosti ke korupci může narušit zpomalení ekonomiky.
"Lidé v této zemi dlouho věděli, že politici jsou zkorumpovaní. Dokud ale stát prosperoval, nebyl to takový problém," uvedl Jiří Pehe, ředitel pražské soukromé vysoké školy New York University in Prague. "Nyní, když jsou lidé vyzýváni k utahování opasků, je jejich nové skandály pobuřují."
(Zdroj: Financial Times)