Aktualizováno Německá ekonomika ve třetím čtvrtletí podle předběžných a sezonně přepočtených údajů zrychlila růst na 0,5 procenta, uvedl tamní statistický úřad. Navíc zpětná revize údajů za druhé čtvrtletí roku ukázala, že po zpřesnění dat v něm nejsilnější evropská ekonomika rostla o 0,3 procenta a nikoli o 0,1 procenta, na která ukazal prvotní odhad.
Výsledek za období červenec až září je mezikvartálně v souladu s odhady analytiků. Meziroční růst dosáhl 2,5 procenta při očekávání 2,4 procenta. Ve druhém čtvrtletí růst po příznivé revizi dat činil tři procenta z dosud odhadovaných 2,8 procenta. K růstu ve třetím čtvrtletí hodně přispěla soukromá spotřeba, z části ale také investice do výrobních zařízení. Zhoršení, které se teď očekává, bude podle ekonomů výsledkem recese v eurozóně a dalšího zhoršení dluhové krize.
"I když domácí poptávka v Německu by měla být odolnější a měla by vyrovnat i část poklesu průmyslové výroby a exportu, celkový hrubý domácí produkt se ve čtvrtém čtvrtletí asi výrazně sníží," předpovídá analytička Aline Schuilingová z banky ABN Amro.
Svůj výkon ve třetím čtvrtletí roku zveřejnila také další silná evropská ekonomika – Francie. Tamní HDP ve 3Q vzrostl mezikvartálně o 0,4 procenta po revidovaném poklesu o 0,1 procenta v předchozích třech měsících z dosud uváděné stagnace 0,0 %. Uvedl to dnes francouzský statistický úřad INSEE. Dodal, že původně ohlášenou stagnaci ve druhém čtvrtletí opravil na mírný pokles zejména kvůli revizi údajů o průmyslové produkci. Francie je druhou největší ekonomikou eurozóny. Meziroční růst dosáhl ve 3Q dle očekávání 1,6 procenta, za druhé čtvrtletí byl revidován na 1,7 z 1,6 procenta.
Spotřeba domácností ve Francii ve třetím čtvrtletí stoupla o 0,3 procenta po propadu o 0,8 procenta ve druhém čtvrtletí. K růstu přispělo oživení poptávky po energii v důsledku chladnějšího počasí. Mírně se zvýšila rovněž poptávka po automobilech, uvedl úřad na svých internetových stránkách.
"Podrobné údaje ukazují, že za růstem stálo zejména oživení soukromé spotřeby," řekl agentuře Reuters analytik Joost Beaumont ze společnosti ABN Amro. "Pravděpodobně to bude na určitou dobu poslední světlý okamžik. Očekáváme, že ekonomika v příštích čtvrtletích klesne. Eskalace dluhové krize bude mít čím dál větší dopad na důvěru a aktivitu, což přiměje spotřebitele i podniky šlápnout na brzdu. Skutečnost, že francouzská vláda urychlí konsolidaci (veřejných financí), bude zřejmě také tlačit domácí výdaje dolů," dodal.
Francouzský prezident Nicolas Sarkozy koncem minulého měsíce předpověděl, že francouzská ekonomika v příštím roce stoupne pouze o jednou procento. Předchozí vládní prognóza přitom počítala s nárůstem o 1,75 procenta.
Francouzský premiér François Fillon minulý týden představil nový balík úsporných rozpočtových opatření na příští dva roky, který by měl zajistit snižování rozpočtového deficitu a podpořit prestižní francouzský úvěrový rating. Plán zahrnuje rychlejší zvýšení důchodového věku, zvýšení daně z přidané hodnoty a dočasný nárůst daně ze zisků velkých firem.
(Zdroj: čtk, Bloomberg)