Nejnovější evropská kriminálka byla odvysílána po půlnoci na dnešek. O její tečku se postaralo trio Sarkozy, Merkelová a Juncker postavením mezi dveře a přednesením „nabídky“ na „dobrovolný“ odpis 50 procent řeckého dluhu (protože jinak to může být taky 100 % a bez otázek..), glosuje noční vývoj na Summitu německý list Financial Times Deutschland.
Podle FTD dostaly banky doslova gangsterskou nabídku, pokud jde o způsob, jakým byly donuceny, aby přistoupily na požadavek politiků k odpisu 50% odpisu řeckého dluhu. Málokdy se na politických jednání postupuje tak tvrdě, tentokrát to bylo se zástupci bankovní asociace IIF, poznamenává FTD.
Bankovní sektor na něm podle FTD z úst německé kancléřky Angely Merkelové dostal "jedinou nabídku" - dobrovolně seškrtat polovinu pohledávek vůči Řecku. Alternativou bylo pouze, v případě odmítnutí, donucení k takovému kroku rozhodnutím politiků, přičemž francouzský prezident Sarkozy dle FTD hrozil, že odpis také klidně může být plných 100 procent.
"Byla to nabídka jako v nejkrásnějším mafiánském filmu, kterou nelze odmítnout. Jinak by (politici) přistoupili k vynucenému škrtnutí dluhů," soudí komentátor FTD. "Po půlnoci se Nicolas Sarkozy, Angela Merkelová, Jean-Claude Juncker a další náhle postavili do dveří a řekli, že pokud neudělají tento krok dobrovolně, budou k němu donuceni," líčí průběh vyjednávání komentátor FTD. Otevřeně přitom konstatuje, že vůči bankám šlo o vydírání.
Člověk se dle FTD může snažit na věc nahlížet očima politiků a tedy dejme tomu daňových poplatníků, ale investoři se logicky ptají, zda třeba zrovna dneska nebude takový postup v rukavičkách uplatněn na další země.
Faktem je, že dohoda není levná pro banky, vlády ani MMF. Zatímco ještě v červenci se hovořilo o 109 miliardách eur druhého balíku pro Řecko, nyní se bavíme o balíku 130 miliard eur a to ještě díky zásahu MMF, poznamenává FTD.
Podle webu deníku Süddeutsche Zeitung však jejich kývnutí na 50 procent automaticky neznamená, že přijdou o polovinu investic. Server Spiegel Online se zase domnívá, že summit potvrdil stále patrnější rozdělování Evropské unie na dvě skupiny - tu co platí eurem, která udává tempo, a zbytek, kam patří i Česko.
"Padesát procent není vždy polovina," poznamenává však ke konečné dohodě Süddeutsche Zeitung. Připomíná, že záchranný fond eurozóny EFSF počítá s garancemi pro soukromý sektor až do výše 30 miliard eur. "Za druhé mezinárodní bankovní sdružení IIF sice oznámilo, že dobrovolně přistoupilo na dohodu, to ovšem neznamená, že to budou všechny instituce respektovat," dodává server listu, podle něhož se navíc v minulých týdnech mnoho bankovních domů řeckých dluhopisů zbavilo. A ty, které si je nechaly, mohou na nich díky pojištění EFSF ještě vydělat, soudí deník.
"Bruselský summitový maraton zabetonoval novou hierarchii v EU - státy eurozóny kráčejí kupředu, zatímco země jako Velká Británie jsou mimo. Společenství je tak na nejlepší cestě ke dvoutřídní společnosti," zamýšlí se Spiegel Online nad celkovým vyzněním summitu, který byl rozdělen na dvě části.
"Jinak to ani nelze pojmenovat. Zástupci deseti zemí neplatících eurem byli pokaždé posláni z místnosti, když došlo na skutečná rozhodnutí. Premiéři malých států jako Lucemburska a Slovenska hráli důležitější roli než šéfové vlád unijních gigantů Polska a Velké Británie," míní web zpravodajského magazínu, podle něhož bude tento trend v příštích letech ještě narůstat.
"Vzniká jádro Evropy pod vedením Německa, které udává směr. Toto jádro bude stále častěji připravovat ekonomická rozhodnutí pro celou EU," cituje server odborníka na evropské záležitosti z londýnské Královské koleje Christopha Meyera, podle něhož se s touto dvourychlostní Evropou bude problematicky vyrovnávat zejména Británie.
(Zdroj: FTD, Süddeutsche Zeitung, Spiegel, čtk)