Sentiment se začal prudce zhoršovat asi před dvěma týdny, na trh negativně doléhá vývoj v Evropě, ceny se ale také posunuly do „atraktivního teritoria“. Pro CNBC to uvedl Tobias Levkovich, akciový stratég Citi pro trhy v USA. Podle jeho názoru se situace na trhu již obrací k lepšímu, problém ale spočívá v tom, že bude ještě docházet k výraznému omezení odhadu růstu zisků. Zatímco ekonomové Citi čekají, že v roce 2012 dosáhne meziroční růst zisků 4 %, Wall Street nyní očekává 14 %. Investoři by tak měli při oslabeních trhu „nakoupit nějaké riziko“, atraktivní jsou diverzifikované finanční instituce (ne regionální banky), akcie pojišťoven, energetických firem a technologie.
Levkovich uvedl, že v roce 2000 poměr ceny zlata a akcií jasně ukazoval, že investoři by měli kupovat zlato a prodávat akcie. Nyní tento poměr ukazuje jednoznačně opak – měli bychom prodávat zlato a kupovat akcie. Odhaduje, že na konci září již trh vstřebá zmíněné snižování ziskových projekcí, investoři by se tak postupně měli odklonit od snahy nalézt bezpečné útočiště a namísto toho mohou podniknout agresivnější nákupy.
Robert Doll, hlavní akciový stratég ve společnosti BlackRock, se domnívá, že investoři jsou stále příliš vystrašení na to, aby je zlákal dlouhodobý potenciál akcií. „Pokud mohu akcie držet dost dlouho, vyberu si akcie, ne dluhopisy,“ uvedl v rozhovoru pro CNBC.
V následujícím období bude přetrvávat vysoká volatilita. Index S&P 500 se bude pohybovat mezi 1.100 a 1.250 body. K dolní hranici se bude blížit, pokud budou přetrvávat problémy v Evropě, či USA spadnou do recese. Pokud k tomu nedojde, index se vydá směrem k horní hranici. Doll přitom nečeká, že přijde recese, ekonomika se bude jen pomalu „prokousávat vpřed“. Ohledně Evropy uvedl: „Potřebujeme, aby ECB snížila sazby, či rychlejší nákupy dluhopisů, garance bankovních půjček nebo eurodluhopisy. Prostě něco, co vyřeší tuto patovou situaci.“
Claudia Panseri, která stojí v čele akciových strategií , se jednoduše domnívá, že „nyní je možné vše“. Svým klientům radí kupovat „hodnotové akcie s dobrým růstovým příběhem“. Výprodeje, ke kterým na trzích došlo během léta, byly podle ní způsobeny obavami z druhého poklesu ekonomiky, nyní „musíme čekat, zda je americká ekonomika v recesi, či ne“.
Panseri se domnívá, že ceny akcií v současnosti odrážejí to, že zisky firem v tomto roce budou stagnovat, či dokonce klesnou. V cenách naopak není odražena možnost dalšího kvantitativního uvolňování. Na něj je ale zatím také příliš brzy. Nejatraktivnějším sektorem je energetika.
A Puru Saxena z Puru Saxena Wealth Management pro CNBC uvedl, že trhy nyní po velkých prodejích dospěly do fáze konsolidace, sentiment je velmi negativní, akcie jsou ale silně přeprodané. Velkou rally by spustilo další QE ze strany Fedu. Pokud by se přidala i ECB, růst akcií by mohl trvat několik měsíců.
Spojené státy mají přitom podle investora jen dvě možnosti: Buď přijde jejich default, který otřese globálními trhy, nebo bude Fed dál intenzivně tisknout peníze. Současná hodnota budoucích deficitů USA totiž dosahuje velikosti 211 bilionů dolarů, což je čtrnáctinásobek jejich HDP. „Nevím, jak dlouho jim budou investoři půjčovat za 2 %, v určitém bodě může přijít dluhopisová krize a Ben Bernanke bude tisknout jako o život,“ představil Saxena svou vizi.
(Zdroj: CNBC)