Současný vývoj na trhu v USA není významnou změnou trendu, odráží spíše předchozí rychlou rally, jak pro Bloomberg uvedl Michael Yoshikami, hlavní investiční stratég v YCMNet Advisors. Doposud se podle něho neděje nic, co by investory mělo významně znepokojovat, cena ropy na úrovni 100 dolarů za barel by neměla ekonomiku významně zpomalit, „120 dolarů za barel by ale bylo něco úplně jiného,“ problémy by způsobila i cena, která by se dlouhodobě držela na 110 dolarech.
Investoři by v současné situaci neměli investovat jen do akcií a „doufat, že ceny ropy a komodit klesnou“. V systému se nakonec zvedne inflace a až se to stane, ceny komodit budou dále růst, platí to i o zlatu. Nejlepší pro většinu investorů je tak nákup komoditních ETF. Co se týče akcií, je třeba se zaměřit na defenzivní tituly, například ze sektoru zdravotní péče.
Fed podle Yoshikamiho předčasně neukončí svůj program kvantitativního uvolňování, obavy vzbuzuje otázka, „co se bude dít za rok, až vyprší všechny stimulační programy a ekonomika si bude muset vystačit sama o sobě s vysokými cenami energie a deficity“. Stratég je tak „poměrně pesimistický“ ohledně toho, jaká bude politická vůle snižovat v tomto prostředí deficity. Optimismus v něm nebudí ani pohled na současné dobré výsledky výrobců automobilů, z nichž někteří dříve těžili z vládní podpory. „Vláda má jen omezené možnosti a může podpořit jen několik odvětví,“ nakonec si ekonomika musí vystačit sama.
Thomas Lee, akciový stratég pro USA v , se dokonce domnívá, že v březnu by akcie v USA mohly výrazně posílit. Rozhodně se podle něho nedá říci, že by trh byl překoupený. Cena ropy by neměla způsobit výrazné komplikace; stratég odhaduje, že růst ceny ropy o 20 dolarů za barel odpovídá snížení zisků v indexu S&P o 3 dolary za rok, tedy asi 30 centům za rok. Trh přitom nyní počítá s tím, že tyto zisky letos dosáhnou 88 dolarů na akcii, Lee však očekává asi 97 dolarů na akcii.
(Zdroj: Bloomberg)