Včera došlo k dalšímu potvrzení faktu, že se ekonomika USA vymanila z osidel deflace, známý ekonom Robert Shapiro nicméně varuje, že největší ekonomika světa stále zažívá pouze velmi pomalé a neobvykle křehké zotavení. V rozhovoru pro CNBC Shapiro uvedl, že ekonomický růst Ameriky je slabý a poptávka ještě slabší.
Americký statistický úřad včera oznámil, že růst spotřebitelských cen ve Spojených státech se v listopadu zpomalil na 0,1 procenta po 0,2% růstu za říjen. Pomalu rostoucí ekonomika drží ceny pod kontrolou, komentovalo číslo americké ministerstvo práce. Podle amerického ekonoma Roberta Shapira, který byl náměstkem ministerstva obchodu pro ekonomiku ve vládě Billa Clintona a poradcem Baracka Obamy při jeho prezidentské kampani a nástupu do funkce, nám toto číslo neřeklo nic, co jsme ještě nevěděli. „Přesněji, zotavení je abnormálně slabé a nezvykle křehké a firmy nemohou v tomto prostředí zvyšovat ceny,“ vysvětlil Shapiro s tím, že poptávka není dostatečné silná na to, aby podpořila růst cenové hladiny. Tento ekonom dále uvedl, že na poptávku negativně doléhají obavy způsobené ztrátami vlastníků domů kvůli zemětřesní, které na realitním trhu způsobila hypoteční krize.
Při pohledu na jiná čísla, která za poslední dobu popisovala stav americké ekonomiky však Shapiro říká, že „existují náznaky toho, že by americká ekonomika mohla v posledním čtvrtletí letošního roků růst rychleji než se čeká.“ Neuvedl přitom svůj konkrétní odhad a raději nabádal před opatrností při vnímání dílčích dat. "Data za jeden měsíc – pokud se nejedná o něco mimořádného – nejsou něco, čeho byste se drželi při ekonomické prognóze. A čísla za tento měsíc se zdají být, s ohledem na CPI – relativně nezajímavá,“ uvedl zakladatel a předseda představenstva společnosti Sonecon specializující se na ekonomické poradenství.
(Zdroj: CNBC, NetNet Writer)