Aktualizováno V úterý 21. prosince proběhne v poslanecké sněmovně hlasování o vyslovení nedůvěry kabinetu premiéra Petra Nečase. Žádost dnes postoupila opoziční ČSSD předsedkyni Sněmovny Miroslavě Němcové (ODS), která na žádost poslaneckého klubu ČSSD stanovila termín hlasování. ČSSD jej požaduje kvůli aféře, která se rozrostla kolem ministra životního prostředí Pavla Drobila (ODS). Ten již oznámil svoji rezignaci. Strany vládní koalice nicméně ve Sněmovně disponují jasnou většinou 118 mandátů z celkem 200 křesel.
„Ukazuje se, že propojení politiky a byznysu je velmi hluboké, což jen podněcuje vzrůstání nedůvěry vůči takzvaným vládním reformám. I z nich lze totiž vyčíst zájmy některých zvláštních skupin osob. Situaci na Ministerstvu životního prostředí ČR v souvislosti s korupční kauzou, o níž ve středu informuje tisk, považuji za velmi vážnou. Znevěrohodňuje celý očistný proces v ODS. Vyvstává nutně otázka, zda lidé, kteří se soustředili kolem expremiéra Mirka Topolánka, nebyli prostě nahrazeni lidmi s podobnými postoji a způsoby,“ uvedl úřadující šéf sociálních demokratů Sobotka. "My jsme přesvědčeni o tom, že není možné celou věc vyřešit pouze rezignací ministra Drobila vzhledem k tomu, že předseda vlády Petr Nečas (ODS) byl o celé kauze informován, věděl o ní minimálně od poloviny října a žádným způsobem personálně nezasáhl," řekl Sobotka.
Vládní Věci veřejné (VV) vyzvaly Nečase, aby se ihned po konci nezbytných jednání v Bruselu vrátil ze zahraničí a svolal schůzku zástupců koalice k možným podezřením z korupce okolo Drobila. Na tiskové konferenci to řekla místopředsedkyně VV Karolína Peake. Nečas se v Bruselu účastní summitu EU. "Situace je naléhavá," zdůraznila Peake. Je podle ní zcela nepochybné, že kauza spojená s Drobilem "vrhá stín na prioritní programový bod této vlády: eliminovat korupci v naší zemi". To je podle ní pro VV klíčovým pilířem její spolupráce s dalšími vládními stranami.
Premiér Nečas věděl podle Mladé fronty Dnes o podezření z korupce na Státním fondu životního prostředí (SFŽP)od už odvolaného šéfa fondu Libora Michálka, který na údajné korupční nabídky upozornil a nahrál je. Michálek prý žádal o nasazení agentů, kteří by zajistili důkazy o korupci. Nečas tvrdí, že potom zavolal Drobilovi, aby Michálka poslal na policii.
Dalším důvodem pro hlasování o vládě jsou podle Sobotky indicie týkající se financování ODS z peněz SFŽP. Za Nečasovy vlády podle něho přicházejí do různých vysokých pozic podnikatelé nebo lidé, kteří reprezentují vlivové skupiny v ODS. "Tito lidé vnímají úřady jako kořist," uvedl Sobotka, který pokládá kauzu za pokus ministerstva životního prostředí "vydojit" fond.
V kauze jde mimo jiné o stamilionové částky, které podle Michálka chtěli pro ODS získat lidé ve vedení fondu z údajně nadhodnocené zakázky na modernizaci pražské čistírny odpadních vod. Projekt za několik miliard má být financován z evropských fondů. Získané prostředky měly podle Drobilova exporadce Martina Knetiga údajně směřovat na financování ODS a Drobilovy politické kariéry. Podle Sobotky existuje pochybnost, zda Drobil a jeho spolupracovníci nejednali s tichým Nečasovým souhlasem. Drobil podle MfD žádal Michálka, aby nahrávky zničil. Údajně prokazují, že Knetig a také náměstek předsedy fondu Dušan Fibingr chtěli Michálka přimět k manipulacím s veřejnými zakázkami. "Pokud máte něco, co dokazuje nějakou trestněprávní zodpovědnost, tak buď s tím zajděte na policii, anebo to zničte. V opačném případě to zničí vás. To říkám úplně otevřeně," řekl podle MfD na nahrávce Drobil. Podle místopředsedy poslanců ČSSD Jeronýma Tejce je Michálek aspirantem na zařazení do programu na ochranu svědků. Pokud by to policie, státní zástupce nebo soud navrhli, ministr vnitra Radek John (VV) by měl vydat souhlas, uvedl Tejc.
V úterý 21. prosince se tak uskuteční hned tři sněmovní schůze. Jedna se má konat na popud ČSSD k odchodům lékařů, druhá k zákonům vráceným Senátem a třetí k nedůvěře vládě.
(Zdroj: čtk, ČT, Bloomberg, ČSSD)