Hledat v komentářích
Investiční doporučení
Výsledky společností - ČR
Výsledky společností - Svět
IPO, M&A
Týdenní přehledy
 

Detail - články
The Economist: Krvežízniví spekulanti trhům prospívají

The Economist: Krvežízniví spekulanti trhům prospívají

12.11.2010 18:29
Autor: Václav Trejbal, Patria Online

V poslední době se roztrhl pytel s návrhy na zkrocení spekulantů, které průmyslníci, zemědělci, politici i nevládní organizace viní z prudkých vzestupů cen ropy, pšenice, kukuřice a bůh ví čeho všeho ještě. Nicolas Sarkozy, který příští rok převezme prezidentství skupiny G-20 (a po expozé v roli mírotvorce během rusko-gruzínské války si tak bude moci opět naplno užívat světla ramp), hodlá své pozice využít k prosazení řady opatření, jež by komoditním dobrodruhům vzala vítr z plachet. Na své straně má tentokrát i německou kancléřku Angelu Merkelovou a i američtí reformátoři chtějí zavést povinné limity na pozice při obchodování s energiemi, kovy a zemědělskými surovinami.

Přitom lze těžko najít důkaz, který by spekulanty dával do souvislosti s cenovými šoky. Malé deformace, jež jim lze přičíst, snadno převáží jejich pozitivní příspěvek. Předně dodávají na trh likviditu a informace o cenách, což zefektivňuje operace s futures kontrakty. Spekulující obchodníci vstupují na trh, když se představy producentů komodit při snaze o uzavření zajišťovacích kontraktů neshodují s názory nakupujících. Stávají se tak protistranou při obchodech, které by jinak třeba ani nešlo uzavřít.

Za náhle nabobtnalými (a občas stejně rychle splasklými) bublinami posledních let nestojí nic zlověstnějšího než zákon nabídky a poptávky. Volatilní cenový vývoj mají nejčastěji na svědomí po surovinách hladovějící Čína, nedostatek investic do těžby a zemědělství, těsný odstup mezi zásobami a spotřebou a neočekávané výpadky produkce v nestabilních oblastech, nebo kvůli klimatickým výkyvům. Při hrozícím nedostatku určité suroviny může mít i malý nárůst poptávky nadproporcionálně větší dopad. A při titěrných sumách, které jsou takto investovány, je těžké na delší dobu přemoci fundamenty panující na trhu.

Nejvíce by se spekulantům snad dala vytknout zvýšená rozkolísanost, která na komoditních trzích panuje i bez nich. Ale i toto obvinění by šlo stěží prokázat. Podle studie OECD je cenová volatilita u veřejně obchodovatelných surovin (jako pšenice a kukuřice) téměř stejná jako v případě komodit, s nimiž probíhají pouze uzavřené kontrakty (jablka, cibule).

Ze spekulantů s komoditami lze snadno udělat obětního beránka a populistické pokusy omezit jejich aktivity se hodí do krámu německé kancléřce i francouzskému prezidentovi, kteří bojují o znovuzískání důvěry voličů. Ani jednu ze zemí evropského tandemu navíc navrhovaná opatření nepoškodí, jelikož Paříž ani Frankfurt výspami komoditního obchodování nejsou. Jakékoliv restrikce nejvíc dolehnou na londýnskou burzu LME.

(Zdroj: The Economist)


Váš názor
  •  
    13.11.2010 16:52

    ......lidi, když by "náhodou"(nenasytností mocných a moc mlaskajících bohatých) přišla doba ledová, tak řešením(pro davy) bude zahodit teploměry a bude"klid"...a zároveň se malinko posunem zpět směrem k socialismu(možná se tak už děje)....kapitalistický svět(to nejlepší, co bylo na této planetě dosáhnuto) byl silnější ,když měl proti sobě železnou oponu.....bez ní mu to ňák hapruje :-) P.S.zase se z toho vyhrabe, ale už to nebude mít ten "švih a šarm".....
    haf
Aktuální komentáře
27.07.2024
8:05Víkendář: AI může měnit svět, ale ziskovost některých firem ne
26.07.2024
22:00Optimistický závěr týdne  
17:33Fungovalo to dobře a pak najednou vůbec
16:54Akcie se zvedají, ale namísto návratu technologií probíhá rotace do tradiční ekonomiky  
15:59EU oficiálně zahájila řízení se sedmi členskými státy kvůli vysokým deficitům
15:47Rozkol mezi top techy a zbytkem trhu nebyl stabilní. Probíhá hledání nové rovnováhy, soudí exmanažerka Goldman Sachs
13:58Perly týdne: Korekce ano, medvědí trh ne
12:25Jakub Blaha: Automobilky mají za sebou katastrofický týden  
11:50Sabotáže ve Francii na prahu olympijských her: Koordinované žhářské útoky zasáhly železnici
11:46Jak se postavit k technologiím při nynějších korekcích na trhu? Neutíkala bych plošně od velkých i vybírala mezi menšími, říká Rebecca Patterson
11:43Mercedes po poklesu potávky po elektromobilů a slabých prodejích v Číně snižuje výhled
10:46Evropa zvedá hlavu, poté co se to Wall Street nepodařilo  
9:25Rozbřesk: Americká ekonomika odmítá zahájit přistávací manévr
8:51Evropské indexy zahájí smíšeně, Mercedes snížil odhad ziskové marže  
6:24Investiční nápady na akciové i sektorové sázky podle portfolio manažera
25.07.2024
17:54Ekonomům predikce recesí moc nejdou. Co k ní nyní říkají trhy vládních a korporátních dluhopisů?
17:06Evropa v červeném, Amerika bojuje za zlepšení. Data tlumí dopad výsledků  
16:11IBM se vzepřela výprodeji technologií a po výsledcích roste  
15:31Tomáš Vlk: Ekonomika USA rostla v 2Q překvapivě rychle díky spotřebitelům  
15:12Tempo růstu americké ekonomiky ve druhém čtvrtletí zrychlilo na 2,8 procenta

Související komentáře
Nejčtenější zprávy dne
Nejčtenější zprávy týdne
Nejdiskutovanější zprávy týdne
Kalendář událostí
Nebyla nalezena žádná data