Hledat v komentářích
Investiční doporučení
Výsledky společností - ČR
Výsledky společností - Svět
IPO, M&A
Týdenní přehledy
 

Detail - články
Britské banky v čele s HSBC lobbují proti nastavení Basel III, „vyhrožují“ oslabením světového obchodu

Britské banky v čele s HSBC lobbují proti nastavení Basel III, „vyhrožují“ oslabením světového obchodu

08.11.2010 16:43

Některé z největších britských bank, jako je HSBC a Standard Chartered, požadují zmírnění kapitálových požadavků. Varují, že pokud budou nuceny splňovat podmínky stanovené zářijovým konsensem Basilejského výboru, který je označován jako Basel III, dojde k výraznému zbrždění světového obchodu.

Banka HSBC, která je jedním z největších hráčů na trhu finančních obchodů, minulý týden uvedla, že kvůli vysokým požadavkům Basel III není schopna do budoucna odhadnout úroveň svých kapitálových ukazatelů, přičemž nastavení pravidel v oblasti podpory mezinárodních obchodních transakcí (trade finance), jedné z klíčových činností banky, označila za nespravedlivé.

Finanční ředitel HSBC Douglas Flint řekl pro deník Finantial Times, že „by bylo předčasné spekulovat o dopadu Basel III“. Nicméně většina bank začíná podrobně hodnotit, jak se nová nařízení, která mimo jiné zahrnují vyšší zohlednění rizik a zúžení definice jádrového kapitálu, projeví na jejich finančních výkazech. Regulátoři podle Flinta stále čelí tlaku velkých bankovních domů, které požadují přehodnocení nově nastavených pravidel.

Šéf transakčního bankovnictví britské Standard Chartered Karen Fawcett minulý měsíc prohlásil: „Kapitálová nařízení, pokud zůstanou na své současné úrovni, mohou vyústit v 2% propad globálního obchodu a pokles světového HDP o půl procenta.“ Svůj nesouhlas s úrovní kapitálových požadavků vyjádřil i výkonný ředitel RBS Stephen Hester nebo výkonný ředitel Raiffeisen International Herbert Stepic, podle něhož může Basel III spolu s bankovními daněmi ohrozit růst ekonomik střední a východní Evropy. Pravidla Basel III, která mají být postupně zaváděna do roku 2019, by nutila banky držet až pětkrát větší objem kapitálu ke krytí obchodování na finančních trzích, než tomu bylo doposud.

Zcela opačný názor prezentuje britský bankovní regulátor – guvernér britské centrální banky Bank of England Mervyn King nedávno uvedl, že likviditní a kapitálová pravidla Basell III nejsou dostatečně přísná na to, aby pomohla předejít další podobné krizi. King pronesl kritiku na hlavu velkých bank, které podle něj v roce 2008 „čekaly na zázrak“ a neuměly správně vyhodnotit míru rizik, která podstupují. Přísnější minimální požadavky jsou podle Kinga nutné především u Barclays, HSBC a RBS, u nichž se předpokládá hypotéza „too big to fail“. Kritice se nevyhnuly ani americké banky, do nichž se opřela Sheila Bairová, předsedkyně Federálního úřadu pro pojištění vkladů (FDIC). „Pevně věřím, že pro klíčové finanční instituce budou zavedeny vyšší požadavky na kapitálovou přiměřenost,“ uvedla.

Nový soubor kapitálových požadavků Basel III, který schválili regulátoři 27 zemí, stanovuje, že poměr hmotného základního kapitálu (TCE, tj. celkový kapitál s odečtením prioritních akcií a nehmotných aktiv) na celkových aktivech pro největší banky by měl v roce 2019 dosáhnout 7 % z aktuálních 2 procent. Výbor nicméně uvedl, že o něco striktnější pravidla mohou být zavedena především u největších bank, jejichž bankrot by ohrozil stabilitu finančního systému. Švýcarská vláda již tento měsíc oznámila stanovení vyšších kapitálových požadavků pro dvě největší banky v zemi – UBS a Credit Suisse. Banky mají několik možností, jak se tvrdším pravidlům podřídit – mohou emitovat nové akcie, vyplácet menší část zisku v dividendách a především zpřísnit hodnocení kreditních rizik.

(Zdroj: CNBC, FT, Bloomberg)


Váš názor
Na tomto místě můžete zahájit diskusi. Zatím nebyl zadán žádný názor. Do diskuse mohou přispívat pouze přihlášení uživatelé (Přihlásit). Pokud nemáte účet, na který byste se mohli přihlásit, registrujte se zde.
Aktuální komentáře
08.11.2024
17:31Závěr týdne akciím už tolik nesvědčí, ale DJIA stoupá s podporou bank či zdravotnictví  
17:17Letošní rok přinesl pozoruhodnou interakci mezi sazbami a finančními podmínkami. Jaká je situace nyní?
17:02ČSÚ: Export z ČR do Německa v prvním pololetí mírně klesl na 700,2 miliardy Kč
16:57Čtvrtletní zisk majitele British Airways vzrostl o 15 procent
16:09Jak si vsadit na čínské elektromobily?
14:41Komentář analytiků Fidelity: Trump zvítězil. Následky?
13:02Perly týdne: Dvouletý býčí trh mívá před sebou ještě roky růstu
12:26UNICAPITAL Invest VI a.s.: Oznámení o první výplatě úrokového výnosu
12:23UNICAPITAL Invest VI a.s.: Oznámení o druhé výplatě úrokového výnosu
12:17UNICAPITAL Invest VI a.s.: Oznámení o čtvrté výplatě úrokového výnosu
11:39Čína umožní místním vládám vydat další dluhopisy a zbavit se skrytého dluhu
11:22Dluhopisům se dál daří, zatímco akcie brzdí. Fed nový impuls nedodal  
11:10Warren Buffett prodává své akcie. Zde je jeho 5 největších pozic
9:42Nezaměstnanost v ČR se po zářijovém růstu snížila v říjnu opět na 3,8%
9:21ČNB zhoršila odhad letošního schodku veřejných financí na 2,7 pct. HDP
9:03Rozbřesk: ČNB i Fed snížily sazby podle očekávání. Koruna získává půdu pod nohama
8:51Powell ubezpečil trhy o kontinuitě měnové politiky Fedu, čínské akcie zamířily dolů a evropské futures jsou zelené  
8:50UNIMEX GROUP, uzavřený investiční fond, a. s.: Vnitřní informace
6:23Prudký nárůst výnosů dluhopisů je varováním pro „krále dluhu“ Trumpa. Avizované daňové škrty a cla by zvýšily deficit a inflaci
07.11.2024
22:11Jan Čermák: Po čase konečně nudné zasedání Fedu

Související komentáře
Nejčtenější zprávy dne
Nejčtenější zprávy týdne
Nejdiskutovanější zprávy týdne
Kalendář událostí
ČasUdálost
9:00CZ - Nezaměstnanost
16:00USA - Index spotř. důvěry Mich. university