Aktualizováno (15:56) Těžební společnost nemůže zvýšit nabídku na převzetí polského černouhelného dolu od jejích akcionářů, protože mu v tom brání právní důvody. Uvedl to dnes ve Varšavě finanční ředitel Marek Jelínek. „V rámci právních mantinelů by bylo příliš zdlouhavé svolávání nové valné hromady akcionářů společnosti, která by odsouhlasila novou nabídkovou cenu,“ řekl Jelínek s tím, že pakliže se transakce neuskuteční, je nepravděpodobná další nabídka. svolala mimořádnou valnou hromadu svých akcionářů na 24. listopadu. Na něm je bude informovat o plánu na převzetí Bogdanky tak, aby akcionáři následně o budoucnosti a případném financování akvizice rozhodli. Jelínek ale zároveň připustil, že by nemusela trvat na získání 75 % akcií Bogdanky, jimiž nabídku původně podmínila.
Polský úřad pro finanční dohled požádal dne 19. října , aby zrušila podmínku, která stanoví, že transakce se při získání nejméně 75 procent akcií Bogdanky uskuteční jen s podmínkou, že ji schválí akcionáři . následně poslala polskému regulátorovi žádost, aby svůj požadavek přehodnotil, protože odporuje regulaci ve Velké Británii, kde jsou akcie společnosti rovněž listovány na burze a stejně tak legislativě v Nizozemí, kde je jako společnost registrována.
Jelínek také uvedl, že NWR kromě Bogdanky sleduje i dalšího polského těžaře JSW. Její šéf minulý týden naznačil, že by jeho firma mohla být dalším zájemcem o Bogdanku. „Dlouhodobě označujeme Polsko a Ukrajinu jako dva trhy, na kterých chceme expandovat,“ uvedl na dotaz Patrie Online poradce pro vztahy s investory Radek Němeček. "Pokud nám investice do Bogdanky nevyjde, budeme se dívat na další možnosti na polském trhu, na budoucí privatizace, nebo případně na Ukrajině," vyslovil se pro čtk provozní ředitel NWR Ján Fabián. Polské ministerstvo státního pokladu, které má privatizaci na starosti, plánuje prodej velkých těžařských společností na příští rok. Kromě JSW by NWR mohla mít zájem i o Katowicki Holding Weglowy, bude ale záležet na tom, jaké podmínky privatizace polský stát nastaví, uvedl Fabián.
Jastrzebska Spolka Weglowa je v rámci Evropské unie největším producentem koksovatelného uhlí. je jeho největším dodavatelem v České republice. “Nevylučujeme nabídku. je zajímavá kvůli svým zásobám uhlí a rozvojovému programu,” uvedl na konci října šéf JSW Jaroslaw Zagorowski. Firma se tak stala nepřímým konkurentem v převzetí Bogdanky. “Máme peníze. Jestliže se na nás management Bogdanky obrátí s nabídkou, jsme připraveni zvážit takovou investici,” uvedl CEO JSW Zagorowski. zájem o polskou JSW přímo nepotvrdila, ani nevyvrátila.
oznámila záměr učinit nabídku převzetí akcií firmy Lubelski Węgiel „Bogdanka“ při ceně 100,75 PLN za kus. Tehdy nabídnutá cena znamenala prémii 13 %, následně ale akcie Bogdanky zaznamenaly rally, která je vyslala vysoko nad nabídku . Aktuálně obchodují na ceně 110,6 PLN/akcie, tedy na zhruba 110 % nabídky . Dva velcí akcionáři Bogdanky z řad podílových fondů nabídku označili za neadekvátně nízkou.
Celkový objem peněžních prostředků nezbytných k pokrytí nabídky podle činí 3427 milionů zlotých (tj. cca 857 mil. EUR), z čehož 300–400 milionů eur plánuje financovat z vlastních zdrojů hotovosti. Společnost dále uvedla, že v závislosti na tržních podmínkách mlže realizovat nabídku vlastních akcií, nabídnout dlouhodobé dluhové nástroje, anebo realizovat jiné možnosti dluhového financování. Agentura Reuters s odkazem na dokumenty pro valnou hromadu uvedla, že chystá emisi akcií v rozsahu 1,4 mld. PLN, v přepočtu 8,65 mld. PLN. Tyto zdroje s ohledem na rozsah zřejmě mají financovat vedle převzetí Bogdanky i další aktivity.
podle polského listu Rzeczpospolita chce jejímu převzetí bránit skrze výplatu vysoké dividendy z letošního čistého zisku. Podle listu by mohla vyplatit v podobě dividendy zhruba polovinu z ročního očekávaného čistého zisku na úrovni 201 milionů zlotých, v přepočtu cca 70,6 mil. USD. Polský list neuvedl zdroj informace.
(Zdroj: Bloomberg, , čtk, Rzeczpospolita)