Hledat v komentářích
Investiční doporučení
Výsledky společností - ČR
Výsledky společností - Svět
IPO, M&A
Týdenní přehledy
 

Detail - články
Přifukuje Čína bublinu v části těžebního sektoru?

Přifukuje Čína bublinu v části těžebního sektoru?

25.10.2010 12:48

Rozšířeno (15:42)

Rostoucí obavy z nedostatku takzvaných kovů vzácných zemin, které jsou nezbytné převážně při výrobě elektroniky, pomohly akciím malých těžebních společností po celém světě k výrazným ziskům. Tak výrazným, že nejen analytici, ale i sami zástupci firem z tohoto odvětví varují před možnou bublinou.

Představu ohledně rally, kterou si za nevelké pozornosti médii výše zmiňovaný podsektor připsal si lze udělat na základě vývoje indexu společností těžících kovy vzácných zemin sestavovaný firmou Kaiser Bottom-Fish Online. Tento ukazatel od konce roku 2008 zvýšil svou hodnotu na 12násobek a za poslední měsíc si připsal zisk ve výši 35 procent!

rare_earth

(Zdroj: Kaiser Bottom-Fish Online)

Tvůrce indexu, analytik těžebního sektoru John Kaiser v souvislosti s posledními trendy na zmiňovaném trhu varoval, že se trh chová podobně jako internetový sektor při nafukování „internetové bubliny“ v devadesátých letech. „Je to závod, v němž žádné z hlavních jmen nezůstává pozadu,“ shrnul pro deník Financial Times Kaiser. Podobnosti lze podle něho najít také s „uranovou bublinou“, kdy v letech 2006 až 2008 nárůst ceny tohoto kovu kvůli hysterii z jeho nedostatku vedl k tryskovému růstu těžařů této komodity. Dnes přitom většina těžařů uranu obchoduje zpět na úrovni několika (desítek) pencí.

Pro ilustraci rozměru možné současné bubliny upozorňuje deník Financial Times na zajímavý příklad. Šestici prakticky neznámých malých těžařských firem z USA, Kanady a Austrálie pomohla nedávná rally k tržní kapitalizaci téměř sedm miliard dolarů. Překvapivý na této cifře je fakt, že žádná z firem žádné kovy vzácných zemin zatím nevytěžila a celosvětová hodnota obchodu se vzácnými kovy podle FT dosahuje asi dvou miliard dolarů ročně.

"Řekl bych, že mnoho z firem z oboru průzkumu vzácných kovů nepřežije," řekl FT šéf kanadské Quest Rare Minerals Peter Cashin. "Mám obavy, že až tato bublina splaskne, pak to stejně jako se všemi ostatními bublinami skončí špatně," přizvukoval mu šéf kanadského zpracovatele vzácných kovů Neo Material Technologies Constantine Karayannopoulos.

Poslední eskalaci obav ohledně dodávek kovů vzácných zemin má na svědomí Čína, která je zodpovědná za zhruba 97 procent globální produkce těchto komodit. Čínský list China Daily minulý týden s odvoláním na informace zdrojů na čínském ministerstvu obchodu napsal, že Čína má v úmyslu v příštím roce snížit vývoz vzácných kovů o dalších 30 procent. Peking oficiálně žádnou změnu zatím nepotvrdil.

Trh o chystaném omezení vývozu vzácných kovů spekuluje delší dobu, i když Čína tyto informace zatím vždy popírala. Analytici podle agentury Reuters dokonce věří, že Peking si připravuje podmínky k tomu, aby mohl vývoz vzácných kovů v budoucnu zastavit úplně, což by odběratelé donutilo rychle hledat alternativní zdroje s menším ohledem na jejich cenu.

Čína disponuje obrovskými zásobami vzácných kovů, které může využít ke komerční těžbě. Snahy o omezení vývozu proto mohou být brány jako znaky sílícího protekcionismu či úmysl jedné z největších ekonomik světa nechat si strategické komodity, aby jich měla dostatek pro expanzi domácího průmyslu.

Ačkoliv Čína nyní dodává na trh velkou většinu vzácných kovů, nejde však o přirozený monopol vzniklý lokalizací nalezišť pouze na jejím území. Čína má totiž jen asi 36 procent nynějších využitelných světových zásob vzácných kovů. 0d 90. let však svou produkci výrazně rozšiřovala, zatímco producenti v USA a jinde na světě naopak své doly zavírali.

(Zdroj: Financial Times, čtk, AP)


Váš názor
Na tomto místě můžete zahájit diskusi. Zatím nebyl zadán žádný názor. Do diskuse mohou přispívat pouze přihlášení uživatelé (Přihlásit). Pokud nemáte účet, na který byste se mohli přihlásit, registrujte se zde.
Aktuální komentáře
23.07.2024
14:08Coca-Cola ve čtvrtletí zvýšila tržby více, než se čekalo, ale klesl jí zisk
13:58General Motors (+4 %) zvýšila zisk a letos podruhé zlepšuje celoroční výhled. Těží z růstu cen a poptávky po benzínových dodávkách
13:33Než otevře Wall Street: UPS, Coca Cola, Comcast, Danaher  
12:07Koruna slábne při obavách z ČNB. Akcie navazují na včerejší jízdu  
11:54Rattner o amerických prezidentských volbách a jejich vlivu na akciový trh
10:34Porsche oznámilo zpomalení výroby a pokles ziskovosti, akcie klesají nejvíc v historii
10:02Centrální bankéř Frait se bude rozhodovat mezi snížením sazeb o 25 či 50 bps. Nebojí se výraznějšího. Korunu vidí slabší proti fundamentům
9:03Rozbřesk: Evropské průmyslové oživení se odkládá, nikoliv však na neurčito
8:54Evropa zahájí smíšeně, Harris získala na svou kandidaturu historicky nejvyšší částku  
6:12Stratéžka Invesco: Mohl by Fed snížit úrokové sazby v roce 2024 dvakrát?
22.07.2024
22:00Přeprodané technologické tituly přilákaly kupce  
17:23Snižování sazeb: Jak na něj obvykle reaguje akciový trh?
17:02Technologie před výsledky slušně rostou, Evropa tentokrát drží krok  
16:09Varta už nenastartuje? Akcie ztratily 80 %, restrukturalizace má vymazat stávající akcionáře a vést k delistingu. Ovládnout firmu nabízí Porsche
14:32Je čas připravit se na medvědí trh, myslí si stratég Bank od America  
14:01Zadlužení EU se v prvním čtvrtletí zvýšilo na 82 procent HDP, roste i v Česku
12:53Týdenní výhled: Bidenovo odstoupení ještě neznamená obrat. Začínají reportovat velké techy. Americká ekonomika má za 2Q zrychlit  
12:02Akcie otáčejí vzhůru hlavně v Evropě. Kromě politiky zůstávají klíčovým tématem výsledky  
10:37Čínská centrální banka srazila klíčové úrokové sazby, vyrazila na podporu ekonomiky
9:21Ryanair varuje, že se po propadu zisku ani letní sezóna nejspíš nevydaří. Klesá příjem z letenky, zákazníci víc šetří

Související komentáře
Nejčtenější zprávy dne
Nejčtenější zprávy týdne
Nejdiskutovanější zprávy týdne
Kalendář událostí
ČasUdálost
14:00HU - Jednání MNB, základní sazba
16:00USA - Prodeje starších domů, m/m