Americký výrobce počítačových čipů ve třetím čtvrtletí zvýšil čistý zisk o téměř 59 procent na 2,96 miliardy dolarů z 1,86 miliardy dolarů před rokem, v přepočtu 52 centů na akcii při očekávání trhu na 50c/akcie. Tržby se meziročně zvýšily o 18 procent na 11,1 miliardy dolarů a také mírně překonaly konsensus posazený na 11,0 mld. USD.
Trhu pomohl výhled na poslední čtvrtletí roku. V něm firma očekává tržby na úrovni 11,4 miliardy dolarů s odchylkou 400 milionů dolarů nahoru či dolů (tedy 11,0-11,8 mld. USD). „Silná poptávka po počítačích na rozvíjejících se trzích a v podnikatelském sektoru kompenzuje slabé spotřebitelské výdaje,“ uvedl . Hrubé marže mají ve 4Q10 dosahovat 67 procent „s možnou odchylkou několika procentních bodů“. Ve 3Q marže dosahovala 66 procent.
Příznivý výhled Intelu podpořil optimismus ohledně vývoje celého technologického sektoru. Všichni výrobci čipů by si však podle analytiků nemuseli vést tak dobře jako . "Intel nasadil vysokou laťku pro zisky technologických společností," uvedl analytik Bobby Burleson z firmy Canaccord Genuity.
Generální ředitel Intelu Paul Otellini zdůraznil, že poptávka po čipech nové generace Sandy Bridge je mnohem větší, než se původně předpokládalo. Dodal, že firma stále registruje dobrou celosvětovou poptávku po všech typech počítačových produktů. „Vedle silné poptávky na emerging markets se nám daří také v segmentu firem. Tato pozitiva částečně kompenzuje slabší spotřebitelská poptávky vyspělých ekonomik,“ dodává finanční ředitel Stacy Smith. Finanční ředitel také uvedl, že po akvizic ve 3Q za 7,68 miliardy dolarů nyní zvažuje další velkou akvizici.
je největším výrobcem počítačových čipů na světě a sídlí ve městě Santa Clara v Kalifornii. Jeho čipy se používají ve zhruba 80 procentech osobních počítačů. Akcie již v rámci včerejšího obchodování na Nasdaqu posílily o 1,07 % k 19,77 USD, v afterhours přidaly ještě 0,76 % k 19,92 USD/akcie.
(Zdroj: Blooomberg, čtk)