Hledat v komentářích
Investiční doporučení
Výsledky společností - ČR
Výsledky společností - Svět
IPO, M&A
Týdenní přehledy
 

Detail - články
El-Erian: Úspory i růst – učme se od rozvíjejících se ekonomik

El-Erian: Úspory i růst – učme se od rozvíjejících se ekonomik

28.06.2010 17:11
Autor: 

Na jedné straně debaty o správné ekonomické politice stojí zastánci přístupu „nejdříve růst“. Podle nich je růst nutnou podmínkou vyřešení problémů s dluhem. Bez něho se sníží daňové příjmy a investice a dojde ke ztížení budoucích splátek dluhu. Evropský příklon k úsporám je podle tohoto názoru špatný, Německo by mělo přijmout expanzivní politiku a podle některých by k dodatečné fiskální stimulaci měly přikročit i země s vysokým deficitem, jako jsou Spojené státy.

Proti stojí ti, kteří zastávají přístup „nejdříve úspory“. Poukazují na zhoršující se rating vládního dluhu a zejména na to, že i přes evropský záchranný program je rizikovost řeckého a španělského dluhu na znepokojivé úrovni. Obávají se propadu na akciových a dluhopisových trzích, který by měl negativní dopad na investice a v mnoha zemích by zvýšil problém s dluhem. Požadavky Spojených států na pozdržení změn ve fiskální oblasti jsou podle tohoto tábora nezodpovědné. Namísto toho chce snížením deficitů dosáhnout nižších rizikových prémií a odvrátit ničivou restrukturalizaci dluhu.

Obě strany mají pravdu a také ji nemají. Ve slepé uličce budou tak dlouho, dokud nepochopí, že jejich debata není kompletní a vychází z příliš úzké historické perspektivy založené na zkušenostech průmyslových zemí namísto zemí rozvíjejících se. Obecně platí, že průmyslové země musí přistoupit ke změnám ve fiskální oblasti a rovněž dosáhnout střednědobého růstu. Rovnováha mezi těmito dvěma cíli se bude lišit. Země jako Řecko musí začít okamžitě šetřit; Německo, Japonsko a USA mají více prostoru pro manévrování. Nikdo by ale neměl sledovat jen jeden z uvedených cílů.

Pro dosažení obou cílů musí jednotlivé země rychle implementovat to, co v rozvíjejících se zemích nazývali „strukturálními reformami druhé generace“. Ty v podstatě zahrnují zlepšení dlouhodobé schopnosti ekonomik, které ztratily své konkurenční výhody, reagovat na vnější podněty. Vyřešení dilematu mezi fiskální stabilitou a růstem vyžaduje zaměření se na dlouhodobý růst produktivity a okamžitou pomoc těm, kteří zaostávají. To znamená investice do lidského kapitálu, včetně rekvalifikace části pracovní síly a zvýšení její mobility. Je potřeba klást důraz na infrastrukturu a technologie, včetně větší podpory pokroku ve vědě, který nese příslib zvýšené produktivity. Všechny země také musí poctivě zvážit sociální frikce, které v následujících letech vyvstanou. V některých zemích, jako například USA, to znamená okamžité posílení záchranných sociálních sítí.

Zkušenosti rozvíjejících se ekonomik ukazují, že takové reformy je těžké naplánovat a těžké politicky prosadit. Často znamenají krátkodobou bolest nutnou pro dosažení dlouhodobých zisků. Bez těchto změn ale dojde k tomu, že některé země se dostanou do nestabilní části světa, jehož části se budou stále více pohybovat odlišnými rychlostmi. Političtí vůdci jsou ale stále uvězněni v krátkodobém cyklickém uvažování.

Uvedené je výtahem z článku, který pro Financial Times napsal šéf společnosti Pimco Mohamed El-Erian.

(Zdroj: FT)


Váš názor
  • Vážený pane Skeptiku
    29.06.2010 12:56

    Váš recept na řešení všech ekonomických problémů je stále stejný a jednoduchý: "Vyřešit veřejný dluh". Otázkou je co si pod tím pojmem vlastně přestavujete. Zda-li se spokojíte s obrácením trendu, nebo trváte na přebytkových rozpočtech. Především však, jak byste tohoto "vyřešení" chtěl dosáhnout. Děkuji za odpověď.
    L.H.
  •  
    29.06.2010 8:33

    Na jednom se s panem Erianem shodneme, nejedná se o běžný hospodářský cyklus, ale o zásadní strukturální změnu a nelze uvažovat běžným způsobem, jakým uvažujeme v běžném cyklu. Z toho ale vyplývá, že se musíme chovat jinak než obvykle - především snížit vládní výdaje. Je legrační vyprávět o "prostoru pro manévrování". To chceme, aby všechny západní vlády vypadaly jako Řecko? Navíc je tu jasná zkušenost Japonska s 20 lety "stimulace ekonomiky", která nikam nevedla a pouze zemi zavalila obrovským dluhem. USA Japonsko léta kritizovaly, aby nakonec vyrazily na stejnou stezku směrem k propasti spáchat ekonomickou sebevraždu. Pouze němcům ještě zbyly zbytky zdravého rozumu, což je obrovské štěstí pro střední Evropu.
    Skeptik
  •  
    28.06.2010 19:33

    A nebo evropští političtí vůdci rozumí geopolitice lépe než autor a mají i lepší informace než on.
    ignác
Aktuální komentáře
27.07.2024
8:05Víkendář: AI může měnit svět, ale ziskovost některých firem ne
26.07.2024
22:00Optimistický závěr týdne  
17:33Fungovalo to dobře a pak najednou vůbec
16:54Akcie se zvedají, ale namísto návratu technologií probíhá rotace do tradiční ekonomiky  
15:59EU oficiálně zahájila řízení se sedmi členskými státy kvůli vysokým deficitům
15:47Rozkol mezi top techy a zbytkem trhu nebyl stabilní. Probíhá hledání nové rovnováhy, soudí exmanažerka Goldman Sachs
13:58Perly týdne: Korekce ano, medvědí trh ne
12:25Jakub Blaha: Automobilky mají za sebou katastrofický týden  
11:50Sabotáže ve Francii na prahu olympijských her: Koordinované žhářské útoky zasáhly železnici
11:46Jak se postavit k technologiím při nynějších korekcích na trhu? Neutíkala bych plošně od velkých i vybírala mezi menšími, říká Rebecca Patterson
11:43Mercedes po poklesu potávky po elektromobilů a slabých prodejích v Číně snižuje výhled
10:46Evropa zvedá hlavu, poté co se to Wall Street nepodařilo  
9:25Rozbřesk: Americká ekonomika odmítá zahájit přistávací manévr
8:51Evropské indexy zahájí smíšeně, Mercedes snížil odhad ziskové marže  
6:24Investiční nápady na akciové i sektorové sázky podle portfolio manažera
25.07.2024
17:54Ekonomům predikce recesí moc nejdou. Co k ní nyní říkají trhy vládních a korporátních dluhopisů?
17:06Evropa v červeném, Amerika bojuje za zlepšení. Data tlumí dopad výsledků  
16:11IBM se vzepřela výprodeji technologií a po výsledcích roste  
15:31Tomáš Vlk: Ekonomika USA rostla v 2Q překvapivě rychle díky spotřebitelům  
15:12Tempo růstu americké ekonomiky ve druhém čtvrtletí zrychlilo na 2,8 procenta

Související komentáře
Nejčtenější zprávy dne
Nejčtenější zprávy týdne
Nejdiskutovanější zprávy týdne
Kalendář událostí
Nebyla nalezena žádná data