Hrubý domácí produkt Německa, kondice jehož ekonomiky je klíčová také pro českou ekonomiku a vývozce, se v prvním čtvrtletí letošního roku zvýšil mezikvartálně o 0,2 procenta a meziročně o 1,6 procenta. Statistický úřad tak potvrdil agregované předběžné údaje.
Za růstem stojí oživení německého exportu a vládní výdaje, ale také zásoby. Nepříjemným překvapením je soukromá spotřeba, jejíž pokles je proti očekávání dvojnásobný.
Vládní výdaje v prvním čtvrtletí roku vzrostly o 1,1 procenta při očekávaném růstu o 0,6 procenta a zároveň byl revidován jejich předchozí ohlášený pokles o 0,6 procenta na třetinu, tedy -0,2 %. Proti růstu exportu o 2,6 procenta při očekáváné dynamice 1,5% růstu stojí také vyšší než očekávaný růst dovozů – o 6,1 procenta proti očekávaným 4 procentům při revizi předchozího poklesu z -1,8 % na -1,6 %. Stavební sektor tlumilo počasí, jehož vlivem investice v sektoru v prvním čtvrtletí poklesly o 3,8 procenta proti očekávanému poklesu o 3 procenta.
Negativní je rovněž vývoj kapitálových investic a proti vládním výdajům soukromé spotřeby. Kapitálové investice utrpěly pokles o 1,6 procenta proti očekávaném růstu o 0,6 procenta. Předchozí údaje revize zhoršila z -0,7 procenta na minus celé procento. Pokles klíčové soukromé spotřeby o očekávaných 0,4 procenta byl ve skutečnosti dvojnásobný s vykázanými minus 0,8 procenta, u ní byl naopak předchozí údaj revidován výrazně na -0,2 % z původně ohlášených -1,0 %.
„Německý růst zachránily zvýšené investice do zařízení a tvorba zásob. Brzdou bylo počasí, a to zejména pro stavební sektor," poznamenal Alexander Koch z . "Poslední průmyslové údaje však naznačují, že na jaře uvidíme silný růst," domnívá se analytik a připomněl také vliv slabšího eura v souvislosti řecké krize na německý vývoz.
Německo je největší ekonomikou Evropy. Do hospodářské recese se propadlo v polovině roku 2008, setrvalo v ní rok. Německá vláda minulý měsíc potvrdila výhled, který počítá s letošním nárůstem domácí ekonomiky o 1,4 procenta a zrychlením v roce 2011 na 1,6 procenta.