Bývalý předseda Fedu Paul Volcker v rozhovoru pro Bloomberg uvedl, že stabilita ekonomiky USA je ohrožena vývojem ve fiskální oblasti. Podle jeho názoru nyní, krátce po recesi, nikdo nechce podnikat razantní kroky pro omezení deficitů, protože by se tak mohlo oslabit oživení; je to tedy téma pro následující roky.
„V určitém bodě se objeví otázky, kdo bude vládní dluh kupovat, zda jsou vysoké deficity kompatibilní s cenovou stabilitou v USA. V tu chvíli se ukáží velmi nebezpečné možnosti dalšího vývoje ve Spojených státech i v celé globální ekonomice,“ uvedl Volcker. V krátkém období přitom podle něho nelze pro snížení deficitů mnoho udělat, je ale třeba „položit základ pro jejich snížení za pět, deset či patnáct let“. Obě hlavní politické strany musí zvážit „každou možnost snížení výdajů, včetně výdajů na zbrojení“. Podle Volckera v devadesátých letech docházelo k tomu, že obě politické strany si navzájem vetovaly kroky, které by vedly ke zvýšení deficitu, takže se nakonec dosáhlo i přebytku.
„Vládní výdaje by měly v následujících letech dosáhnout 22 % HDP, podle některých odhadů až 25 % HDP. Historicky šlo o úroveň kolem 20 %; příjmy budou také kolem 20 % HDP. Pokud se nám nepodaří snížit budoucí výdaje na tuto úroveň, jsem skeptický ohledně dalšího vývoje,“ uvedl ekonom. Současný daňový systém je podle něho „vyčerpaný“, většina sazeb je již nastavena příliš vysoko; přínosem by byla „uhlíková daň“. Jádrem řešení problému je ale „udělat vše, co se na straně výdajů udělat dá, a pokud to nebude stačit, zaměřit se na daně“. Ekonomický růst k vyřešení problému deficitů pomůže, „ale nevyřeší je“, uvedl Volcker.
V situaci, kdy je trh zaplaven likviditou, je podle ekonoma kriticky důležité, aby se udržela důvěra v dolar založená na víře ve schopnost USA vypořádat se se svými fiskálními problémy. „Měna může fluktuovat, lidé ale musí věřit, že má nějakou hodnotu a nesmí získat dojem, že jediný směr, kterým se může vydat, je směr dolů,“ sdělil Volcker.
(Zdroj: Bloomberg TV)