Důvěra v českou ekonomiku se v dubnu meziměsíčně zvýšila na obou sledovaných frontách. Souhrnný indikátor důvěry (indikátor ekonomického sentimentu) se zvýšil o 3,4 bodu meziměsíčně. Mezi podnikateli důvěra meziměsíčně vzrostla v průmyslu, v obchodě i ve službách; ve stavebnictví se snížila. Důvěra spotřebitelů se meziměsíčně zvýšila o 5,2 bodu. Ve srovnání s nízkou hodnotou v dubnu 2009 je souhrnný indikátor důvěry o 14 bodů vyšší.
Indikátor důvěry podnikatelů se v dubnu oproti březnu zvýšil o 2,9 bodu. Mezi podnikateli důvěra meziměsíčně vzrostla v průmyslu, v obchodě i ve službách; ve stavebnictví se snížila. Ve srovnání s nízkými hodnotami v minulém roce je důvěra podnikatelů o 13,8 bodů vyšší.
V průmyslu se v dubnu hodnocení současné celkové ekonomické situace oproti březnu nezměnilo. Hodnocení celkové i zahraniční poptávky se výrazně zlepšilo. Využití výrobních kapacit ve zpracovatelském průmyslu se v dubnu zvýšilo také a dosáhlo 80,1 %. Zajištění práce zakázkami odhadují respondenti na 7 měsíců dopředu. Hlavní bariérou růstu produkce je stále nedostatečná poptávka, i když ji oproti minulému čtvrtletí uvádí méně respondentů (56,8 %). Zásoby se podle mínění respondentů snížily. Očekávání respondentů ohledně vývoje výrobní činnosti i ekonomické situace jsou pro příští tři měsíce stejná jako v březnu, pro příštích šest měsíců jsou nižší. Celkově se důvěra v průmyslu v dubnu meziměsíčně zvýšila o 5,3 bodu; oproti nízkým hodnotám v minulém roce je o 25,3 bodu vyšší.
Ze šetření o investiční činnosti vyplývá, že respondenti ve zpracovatelském průmyslu očekávají pro rok 2010 ve srovnání s rokem 2009 mírný pokles investic (o 3 %). Půjde přitom převážně o obnovu výrobních zařízení, méně pak o rozšíření výrobních kapacit a pořízení nových technologií.
Ve stavebních podnicích se hodnocení současné ekonomické situace v dubnu oproti minulému měsíci zlepšilo. Hodnocení celkové poptávky se mírně snížilo. Pro příští tři měsíce respondenti předpokládají ve srovnání s březnem zlepšení stavební činnosti, očekávání ohledně vývoje zaměstnanosti jsou opatrná. Respondenti odhadují zajištění práce zakázkami na 9,1 měsíce. Očekávání vývoje ekonomické situace pro období příštích tří i šesti měsíců jsou vyšší než v březnu. Celkově se důvěra ve stavebnictví snížila o 3 body a je o 9 bodů nižší než před rokem.
V odvětví obchodu se v dubnu ve srovnání s březnem zvýšilo hodnocení současné ekonomické situace. Zásoby se podle mínění respondentů v dubnu také zvýšily. Očekávání vývoje ekonomické situace pro období příštích tří i šesti měsíců jsou vyšší než v březnu. Celkově se důvěra v obchodě meziměsíčně zvýšila o 1,4 bodu a je o 6 bodů nižší než v dubnu 2009.
Ve vybraných odvětvích služeb se podle respondentů v dubnu ve srovnání s březnem nezměnilo hodnocení současné ekonomické situace. Hodnocení poptávky se zvýšilo, její očekávání pro příští tři měsíce kleslo. Očekávání celkové ekonomické situace pro období příštích tří i šesti měsíců jsou vyšší než v březnu. Hlavní bariérou růstu produkce zůstává i přes snížení oproti minulému čtvrtletí nedostatečná poptávka (uvedlo ji 25,8 % respondentů). Celkově se důvěra ve vybraných odvětvích služeb oproti minulému měsíci zvýšila o 1 bod a v meziročním srovnání je o 5,6 bodu vyšší.
Indikátor spotřebitelské důvěry se oproti březnu zvýšil o 5,2 bodu, ve srovnání s nízkou hodnotou v dubnu 2009 je o 14,7 bodu vyšší. Ze šetření mezi spotřebiteli v dubnu vyplynulo, že pro příštích dvanáct měsíců očekávají zlepšení celkové ekonomické situace a mírné zlepšení své finanční situace. Podíl respondentů, kteří očekávají zvýšení nezaměstnanosti, se v dubnu oproti minulému měsíci snížil. Podíl respondentů, kteří mají v úmyslu spořit, se zvýšil.
(Zdroj: ČSÚ)