Londýn (zpravodaj ČTK) - Česká energetická společnost je neobvykle mocná firma i podle měřítek bývalých monopolů jako například ve Francii. Napsal to na konci minulého týdne britský ekonomický týdeník The Economist, který zároveň připomněl, že Češi platí za elektřinu jednu z nejvyšších cen v Evropě.
Prestižní magazín věnoval materiál nazvaný Ne, pane ministře v narážce na známý britský politický sitcom. Připomněl, že společnost vyrábí asi 75 procent elektřiny v zemi. "I když je nominálně řízená státem, mnoho lidí se domnívá, že moc směřuje opačným směrem: ze správní rady do politiky," napsal The Economist.
Vrátil se k demisi ministra životního prostředí Jana Dusíka kvůli plánům na modernizaci elektrárny Prunéřov. Dusíka by měla nahradit jeho náměstkyně Rut Bízková, která dříve pracovala pro , a pravděpodobně dá plánům zelenou, uvedl týdeník.
Věnuje se také sporu kolem posudku norské firmy DNV, která vytkla zamýšlené technologii pro Prunéřov, že by mohla více snížit emise kysličníku uhličitého. Cituje odpověď energetické firmy, podle níž je v severních Čechách důležité především omezení emisí dusíku a síry a kysličník uhličitý je "neškodný plyn, vdechovaný rostlinami a tvořící bublinky v nápojích".
Podle kritiků celý spor dokumentuje vliv společnosti na českou politiku, píše The Economist a vrací se k loňské aféře kolem fotografií českých politiků s šéfem firmy Martinem Romanem v Toskánsku. Připomíná také vyšetřování Evropské unie, která se snaží zjistit, zda se spolu se slovenskou firmou J&T neuchylovaly k monopolním praktikám. Obě firmy to popírají a viní z vyšetřování neúspěšné konkurenty.
Konkurenti určitě utržili hodně šrámů, připouští The Economist s tím, že loňský čistý zisk byl 52 miliard korun, tedy o 6,3 miliardy více než zisk pěti největších českých bank dohromady.
"To může být dobrá zpráva pro stát jako akcionáře, ale neuklidní to české spotřebitele platící za elektřinu ceny, které patří podle parity kupní síly k nejvyšším v Evropě," uzavřel britský týdeník.