Trh v USA spadne ze svého maxima dosaženého v lednu o 20 procent, uvedl známý investor Marc Faber v rozhovoru pro CNBC. V roce 2010 považuje za hlavní problém pro trhy na celém světě to, nakolik zpomalí Čína. Její růst objemu úvěrů není udržitelný, má navíc mnoho nevyužité kapacity, zejména na trhu nemovitostí. Růst úvěrů proto zpomalí a následně zpomalí celá ekonomika. Na trhu nemovitostí nemusí přitom dojít přímo ke krachu, Faber by ale čínské akcie nekupoval a dával by si pozor na všechny tituly, které velmi těžily z boomu Číny v roce 2009, protože ten není udržitelný.
Faber si není jistý tím, že nyní dojde k většímu posílení juanu, jak o tom trh spekuluje, v budoucnu to ale jistě bude posilující měna; v následujících deseti letech by přitom hodnota čínské měny oproti dolaru mohla vzrůst dvakrát, uvedl investor.
Ohledně nebezpečí pádu do deflace Faber míní, že pokud by skutečně hrozilo, všechny centrální banky na světě by opět začaly tisknout peníze, platí to i o USA. Prodával by proto dlouhodobé vládní dluhopisy Spojených států při jakémkoliv zvýšení jejich ceny. Nejen pro následujících 12 měsíců, ale i pro následujících deset let jsou hotovost a vládní dluhopisy kvůli rostoucí inflaci pro investory neatraktivní, je tedy nutné vlastnit komodity, nemovitosti, akcie, nebo cenné kovy. Ty zmiňuje vedle komodit, protože ceny komodit velmi ovlivňuje průmyslová produkce, ale cenné kovy jsou vnímány jako alternativní měny.
(Zdroj: CNBC)