Za více než jen varovný signál označil bývalý šéf Fedu Alan Greenspan v rozhovoru pro NBC stávající propady na akciových trzích. „Musíme mít na paměti, že hodnota akcií a jejich ceny neodrážejí jen papírové zisky, ale mají hluboký a významný dopad na reálnou ekonomickou aktivitu,“ řekl Greenspan s tím, že by se velmi obával o pokračování ekonomického oživení, pokud akcie budou setrvávat na cestě dolů. Přes růst ekonomiky vykázaný na úrovni 5,7 % ve 4Q09 podle něj hospodářství Spojených států stále stojí na nepříliš pevných nohou.
Malé a střední podniky jako klíčový tvůrce pracovních míst jsou podle něj stále bez zakázek a růst byl tažen z velmi významné části zásobami. V blízké době také neočekává zlepšení na pracovním trhu. „Po většinu roku zřejmě zůstane v rozmezí devíti až deseti procent,“ uvedl Greenspan. Trh s rezidenčními nemovitostmi, kde podle bývalého dlouholetého šéfa Fedu vypukla krize, je stále ještě před dosažením svého dna. „Výkon ekonomiky na konci roku 2009 nedosáhl našich očekávání a růst není tak silný, jak jsem očekával, že by mohl být,“ uvedl Greenspan.
Na adresu navrženého rozpočtového deficitu Greenspan uvedl, že před zvyšováním daní není vyhnutí a dluh ohrožuje stabilitu země na finančních trzích. „Nemůžeme však skrze daně požadovat pokrytí deficitu, to by významně podkopalo schopnost ekonomiky zotavit se a výnosy by skončily hluboko pod očekáváním těch, kteří je projektovali,“ uvedl. 4. února Kongres schválil navýšení dluhového limitu o dalších 1,9 bilionu na celkem 14,3 bilionu dolarů, na úroveň, která podle ekonomů nepřipouští další zvýšení do voleb, které se uskuteční v listopadu tohoto roku.
(Zdroj: Bloomberg)