Atény/Paříž (ČTK) - Řecko, nad nímž visí hrozba finanční krize, nejedná s Evropskou unií o finanční pomoci a dělá vše pro snižování svých deficitů. Řekl to dnes v Paříži řecký ministr financí Jorgos Papakonstantinu. Finanční trhy však během včerejška ukázaly pondělnímu řeckému plánu na snižování rozpočtového deficitu palcem dolů.
"O finanční sanaci není absolutně žádná řeč a my o něčem takovém s našimi (evropskými) kolegy nediskutujeme," řekl Papakonstantinu po schůzce s francouzskou ministryní hospodářství a financí Christine Lagardeovou. Před odletem na setkání s investory a svým britským protějškem v Londýně dodal, že Atény dělají všechno pro to, aby svůj deficit veřejných financí snížily, uvedla agentura Reuters.
Investoři na finančních trzích však v reakci na pondělní vládní plán houfně prodávali řecké dluhopisy a akcie řeckých bank. Riziková přirážka k desetiletému řeckému vládnímu dluhopisu vzrostla na 2,57 procentního bodu nad výnos odpovídajícího německého dluhopisu z pondělní úrovně 2,31 bodu. Aténská akciová burza ztratila 2,1 procenta, třebaže celoevropský index zůstal dnes téměř beze změny, a akcie předních řeckých bank se propadly o téměř pět procent.
Řecký premiér Jorgos Papandreu v pondělí slíbil, že Řecko sníží do roku 2013 rozpočtový deficit pod limit Evropské unie tří procent hrubého domácího produktu z letošních 12,7 procenta. Premiér ohlásil, že kabinet během tří měsíců přijme řadu úsporných kroků včetně škrtů v sociálních výdajích. Plán však analytiky nijak neohromil a vzbudil spíše pochybnosti, zda je schopen schodek snížit tak, jak vláda tvrdí.
I proti zatím mírným úsporám však již začaly v Řecku protestovat místní odbory, známé svou militantností. Dnes odboráři zablokovali vchod do ministerstva financí a političtí analytici předpokládají, že začnou mobilizovat členstvo a veřejnost k protestům.
Řecká vláda je pod nátlakem partnerů z Evropské unie a ratingových agentur, aby přijala razantní úsporná opatření a schodek omezila. Obavy z finanční krize Řecka se vyhrotily minulý týden, kdy agentura Fitch snížila řecký úvěrový rating na BBB+.
Řecko je nyní jedinou zemí eurozóny, která nemá u Fitch rating nejvyšší kategorie A. Dnes navštívil Atény tým konkurenční agentury (25,99 USD, -2,15%), která má řecký rating v negativním výhledu, to znamená, že je připravena jej v případě zhoršení finanční situace snížit.
Představitelé eurozóny i většina analytiků tvrdí, že Řecku státní bankrot nehrozí. Tržní cena pojištění řeckých dluhopisů proti platební neschopnosti však dnes opět vzrostla.
Člen úzkého vedení Evropské centrální banky Nout Wellink dnes prohlásil že trhy donutí Řecko i další problémové země eurozóny jako Španělsko a Portugalsko, aby své veřejné finance očistily. Evropská komise označila pondělní plán za krok ve správném směru, upozornila však, že vláda musí příští měsíc své kroky upřesnit a shrnout do podrobného stabilizačního programu.
Prezident předního německého ekonomického ústavu Ifo Hans-Werner Sinn dnes řekl, že Řecko by se mohlo stát "příští Lehman Brothers". Krach této americké investiční banky loni v září spustil hlubokou globální finanční krizi. Sinn vyjádřil naději, že eurozóna se nerozpadne kvůli řeckému dluhu, který by v roce 2011 bez razantnějších změn dosáhl 135 procent HDP ve srovnání s doporučenou maximální úrovní v EU 60 procent.