Praha 4. listopadu (ČTK) - Státem ovládaný provozovatel české části ropovodů Družba a Ingolstadt, společnost MERO, udělal první vážný krok v jednání o koupi podílu společnosti (20,12 EUR, -0,37%) v České rafinérské. Poté, co MERO koncem minulého týdne skončilo se studiem smluv a hospodaření rafinérií (due dilligence), odeslalo do centrály Shellu konkrétní finanční nabídku.
Suma kolem 125 milionů dolarů, kterou MERO podle informací Hospodářských novin (HN) za víc jak 16 procent akcií nabídlo, je prý výrazně nižší než 200 miliónů, které mohl podle lidí z branže ještě před časem očekávat.
MERO, které žije z poplatků za přepravu ropy a skladování státních ropných rezerv, loni vydělalo rekordních 337 miliónů korun čistého a utržilo skoro dvě miliardy. Koupi podílu Shellu chce financovat ze svého, z části pomocí úvěrů nebo dluhopisů. Teď záleží na britsko-nizozemském petrolejářském gigantu, jak tuto předběžnou nabídku vyhodnotí a zda pozve MERO do dalšího kola jednání.
totiž nikdy prodej svého podílu v českých rafinériích - v Kralupech a Litvínově - neoznámil a dlouhodobě se k němu odmítá jakkoli vyjadřovat. Že jednání ale vede, potvrdili už před časem dva nejvážnější zájemci - (136,78 CZK, 1,62%) se svým mateřským polským koncernem (29,3 PLN, 0,72%) Orlen a právě MERO.
"Nebudeme aktuální vývoj ani žádné naše kroky nijak komentovat. Proces běží podle standardního časového rámce, který jsme si se společností stanovili," uvedl ředitel pro strategický rozvoj společnosti MERO Libor Lukášek.
Vlastnit podíl v rafinériích má pro monopolního dopravce ropy do Česka svůj význam. "Velkým argumentem jsou synergie z propojení obou strategických firem," vyjádřil se už dříve náměstek ministra průmyslu Tomáš Hüner. Podle něj tak nejde jen o bezpečnostní hledisko a snahu zabránit vstupu ruské ropné společnosti (58,6 USD, 4,27%) do České rafinérské. Ostatně představitelé Lukoilu nedávno oznámili, že o koupi podílu v českých rafinériích už zájem nemají.