Hledat v komentářích
Investiční doporučení
Výsledky společností - ČR
Výsledky společností - Svět
IPO, M&A
Týdenní přehledy
 

Detail - články
CERI: Hospodářský vývoj střední a východní Evropy uspokojivý

CERI: Hospodářský vývoj střední a východní Evropy uspokojivý

31.12.2007 13:55
Autor: ČTK

Paříž 31. prosince (zpravodaj ČTK) - Jako "globálně uspokojivý" hodnotí francouzské Středisko pro mezinárodní studia a výzkum (CERI) hospodářský vývoj zemí střední a východní Evropy, které nedávno vstoupily do Evropské unie. V rozsáhlé studii uvedlo, že střední a východní Evropa zjevně zažívá nezadržitelný a většinou vyvážený růst, který je tažený domácí poptávkou a jenž jí umožňuje postupně dohánět zpoždění zděděné z minulosti. Budoucnost by ale mohla poznamenat nynější finanční krize ve světě, jejíž důsledky zatím nelze předvídat, uvádí ekonom Jean-Pierre Pagé, pod jehož vedením byl materiál vypracován.

CERI v něm konstatuje, že vysoké tempo hospodářského růstu umožnilo zemím této části Evropy zrychlit dohánění úrovně "staré" EU. Za signál dobrého zdraví jejich ekonomiky přitom označuje fakt, že růst je zvlášť výrazný v průmyslu, a uvádí, že silný růst umožňuje díky příjmům, jež z něho plynou, udržovat v mezích schodky veřejných financí.

Při hodnocení podle skupin zemí označuje CERI za zvláštní případ Slovinsko, které už je v mnoha ohledech srovnatelné se "starými" členskými zeměmi EU. Česká republika a Slovensko, stejně jako Polsko, vykazují podle něho zjevné známky ekonomického zdraví. Jejich růst je silný a respektuje finanční rovnováhy a tyto země mohou bez nějaké překotnosti předpokládat vstup do zóny eura v nepříliš vzdálené budoucnosti. Vývoj Maďarska považuje CERI za neurovnaný, u Pobaltí používá termínu "přehřátí".

Vstup zemí střední a východní Evropy do Evropské unie se dnes z čistě ekonomického hlediska jeví jako úspěch. Hrubý domácí produkt na obyvatele osmi nových zemí EU stoupl ze zhruba 50 procent úrovně staré "patnáctky" v roce 2004 na asi 55 procent v roce 2006. Za první tři roky od vstupu se průměrné tempo růstu HDP zvýšilo ze tří na 5,3 procenta, u vývozu to bylo z deseti na 18,7 procenta, nezaměstnanost se snížila z 15 na 13 procent, to vše bez zhoršení finanční rovnováhy.

V sociální oblasti jsou výsledky méně výrazné. S pomocí evropských fondů jsou ale noví členové schopni v dohánění životní úrovně uspět pod podmínkou, že - jak se to zřejmě děje v České republice nebo jak se to může stát v Polsku - nepadnou do léčky demontáže sociální ochrany a daňového systému v očekávání klamného pokroku konkurenceschopnosti a že budou schopny vést správnou politiku redistribuce výhod plynoucích z integrace do unie, uvádí Pagé závěrem.

Politolog Jacques Rupnik, který v CERI působí jako ředitel výzkumu, si ve svém příspěvku do studie všímá hlavně "krachu protievropského nacionalismu" v Polsku a "návratu nacionalistů" na Slovensku. Píše, že polský případ dobře ilustruje populistickou vlnu, která se vzedmula v některých zemích po jejich vstupu do EU v roce 2004. Jde tu o znejistění konsensu elit z období přechodu v předchozím desetiletí i o reakci na uvolnění tlaku (na změny) po vstupu. Polský a také slovenský případ ale také naznačují, že tato vlna má své hranice - Evropská unie vytváří institucionální a politické mantinely, díky nimž mohou být projevy populismu destabilizační, ale zůstávají na uzdě, uvádí Rupnik.


Váš názor
Na tomto místě můžete zahájit diskusi. Zatím nebyl zadán žádný názor. Do diskuse mohou přispívat pouze přihlášení uživatelé (Přihlásit). Pokud nemáte účet, na který byste se mohli přihlásit, registrujte se zde.
Aktuální komentáře
27.07.2024
8:05Víkendář: AI může měnit svět, ale ziskovost některých firem ne
26.07.2024
22:00Optimistický závěr týdne  
17:33Fungovalo to dobře a pak najednou vůbec
16:54Akcie se zvedají, ale namísto návratu technologií probíhá rotace do tradiční ekonomiky  
15:59EU oficiálně zahájila řízení se sedmi členskými státy kvůli vysokým deficitům
15:47Rozkol mezi top techy a zbytkem trhu nebyl stabilní. Probíhá hledání nové rovnováhy, soudí exmanažerka Goldman Sachs
13:58Perly týdne: Korekce ano, medvědí trh ne
12:25Jakub Blaha: Automobilky mají za sebou katastrofický týden  
11:50Sabotáže ve Francii na prahu olympijských her: Koordinované žhářské útoky zasáhly železnici
11:46Jak se postavit k technologiím při nynějších korekcích na trhu? Neutíkala bych plošně od velkých i vybírala mezi menšími, říká Rebecca Patterson
11:43Mercedes po poklesu potávky po elektromobilů a slabých prodejích v Číně snižuje výhled
10:46Evropa zvedá hlavu, poté co se to Wall Street nepodařilo  
9:25Rozbřesk: Americká ekonomika odmítá zahájit přistávací manévr
8:51Evropské indexy zahájí smíšeně, Mercedes snížil odhad ziskové marže  
6:24Investiční nápady na akciové i sektorové sázky podle portfolio manažera
25.07.2024
17:54Ekonomům predikce recesí moc nejdou. Co k ní nyní říkají trhy vládních a korporátních dluhopisů?
17:06Evropa v červeném, Amerika bojuje za zlepšení. Data tlumí dopad výsledků  
16:11IBM se vzepřela výprodeji technologií a po výsledcích roste  
15:31Tomáš Vlk: Ekonomika USA rostla v 2Q překvapivě rychle díky spotřebitelům  
15:12Tempo růstu americké ekonomiky ve druhém čtvrtletí zrychlilo na 2,8 procenta

Související komentáře
Nejčtenější zprávy dne
Nejčtenější zprávy týdne
Nejdiskutovanější zprávy týdne
Kalendář událostí
Nebyla nalezena žádná data