Hledat v komentářích
Investiční doporučení
Výsledky společností - ČR
Výsledky společností - Svět
IPO, M&A
Týdenní přehledy
 

Detail - články
Analytici: Čínské akcie letos prvně ovlivnily světovou scénu

Analytici: Čínské akcie letos prvně ovlivnily světovou scénu

31.12.2007 8:54
Autor: ČTK

Peking 30. prosince (ČTK) - Čínské akciové trhy letos poprvé vůbec zasáhly do dění na světových finančních trzích a svět si uvědomil, že na ně bude muset brát zřetel. Investoři letos v Číně utráceli za akcie jako nikdy předtím a tamní trh prošel kvůli tomu výraznými výkyvy za nových rekordů. S odvoláním na analytiky a obchodníky to napsala agentura AP.

Svět zpozorněl v únoru, kdy propad čínských akcií poprvé v historii vyvolal vlnu prodeje na velkých světových burzách. Kdysi přehlížený trh tak ukázal svou potenciální moc, s níž může zasáhnout do světových financí v následujících letech.

Dění ovlivnil hlavní index šanghajské burzy, který v únoru za jeden den spadl téměř o devět procent. Za celý rok si přitom nebývalých 97 procent připsal k dobru, čímž vykázal nejvyšší nárůst mezi největšími akciovými burzami světa.

Analytici ale varují, že blížící se rok 2008 nemusí být tak úspěšný. Předpokládají totiž, že výrazné výkyvy budou obchodování v Šanghaji doprovázet nadále. "Byl to nádherný vzestup," napsal v poznámce investorům analytik banky UBS. Dodal přitom, že trh v roce 2008 nemusí přinést tolik nadšení.

Mnoho Číňanů věří, že úřady udrží trh v rostoucím kurzu do srpnových olympijských her. Jsou tu ale i rizika. Peking se snaží udržet inflaci pod kontrolou a bude kvůli tomu muset dále zvyšovat úroky. Spojeným státům navíc kvůli krizi hypotečního trhu hrozí ekonomická recese, za níž by v USA klesla poptávka po čínském zboží.
Dalším znamením, že význam Číny na světové mapě akciových burz roste, jsou takzvané prvotní nabídky akciových emisí. Šanghaj se letos dostala v tomto měřítku na druhou světovou příčku, když firmy tímto prodejem do konce listopadu získaly 48,62 miliardy dolarů. Vyplývá to z dat světové federace burz.

Šanghaj tak předčila londýnských 43,47 miliardy dolarů i Hongkong, kde firmy vstupem na burzu získaly za 11 měsíců 31,8 miliardy USD. V New Yorku, který si prvenství udržel, tato suma podle federace činila 52,06 miliardy dolarů.

V letošním roce vyslechly volání čínské vlády po nových emisích na trhu například uhelná těžební společnost China Shenhua Energy a banka China Construction Bank. Kabinet usiluje o to, aby se novými emisemi zlepšilo zastoupení kvalitních titulů na burze.

Letos se například očekává prvotní nabídka akcií největšího čínského mobilního operátora China Mobile. Podnik se během několika měsíců chystá pustit na trh akcie, za něž chce získat deset miliard dolarů.

Význam dvou hlavních čínských burz v Šanghaji a Šen-čenu sice roste, zahraniční investoři mají ale výrazně omezenou působnost a trhy v podstatě od zbytku světa dělí zeď. Zahraniční firmy své akcie na tyto trhy uvést nesmějí a investoři z ciziny mohou nakoupit jen omezené množství akcií třídy A, s nimiž se obchoduje za čínské jüany.

Čínské akciové trhy mají totiž stále za hlavní úkol získávat peníze pro státní společnosti. Za tímto účelem také na začátku 90. let vznikaly. Důvěru investorů pak pomohly obnovit reformy namířené proti bujícím cenovým machinacím, po nichž se zpřísnily požadavky na zveřejňování dat firmami.

Před nynějším boomem se čínské akciové burzy potýkaly roky se skandály, které držely jejich ceny na několikaletých minimech. Někteří obchodníci se sice obávají, že se proti nešvarům neudělalo dost, analytici a investoři i tak předpovídají růst cen a indexů. Ekonomika Číny v příštím roce i poté podle odhadů stoupne zřejmě o 11 procent, přestože se úřady snaží tlumit růst investic a inflaci, napsala tisková agentura.


Váš názor
Na tomto místě můžete zahájit diskusi. Zatím nebyl zadán žádný názor. Do diskuse mohou přispívat pouze přihlášení uživatelé (Přihlásit). Pokud nemáte účet, na který byste se mohli přihlásit, registrujte se zde.
Aktuální komentáře
27.07.2024
8:05Víkendář: AI může měnit svět, ale ziskovost některých firem ne
26.07.2024
22:00Optimistický závěr týdne  
17:33Fungovalo to dobře a pak najednou vůbec
16:54Akcie se zvedají, ale namísto návratu technologií probíhá rotace do tradiční ekonomiky  
15:59EU oficiálně zahájila řízení se sedmi členskými státy kvůli vysokým deficitům
15:47Rozkol mezi top techy a zbytkem trhu nebyl stabilní. Probíhá hledání nové rovnováhy, soudí exmanažerka Goldman Sachs
13:58Perly týdne: Korekce ano, medvědí trh ne
12:25Jakub Blaha: Automobilky mají za sebou katastrofický týden  
11:50Sabotáže ve Francii na prahu olympijských her: Koordinované žhářské útoky zasáhly železnici
11:46Jak se postavit k technologiím při nynějších korekcích na trhu? Neutíkala bych plošně od velkých i vybírala mezi menšími, říká Rebecca Patterson
11:43Mercedes po poklesu potávky po elektromobilů a slabých prodejích v Číně snižuje výhled
10:46Evropa zvedá hlavu, poté co se to Wall Street nepodařilo  
9:25Rozbřesk: Americká ekonomika odmítá zahájit přistávací manévr
8:51Evropské indexy zahájí smíšeně, Mercedes snížil odhad ziskové marže  
6:24Investiční nápady na akciové i sektorové sázky podle portfolio manažera
25.07.2024
17:54Ekonomům predikce recesí moc nejdou. Co k ní nyní říkají trhy vládních a korporátních dluhopisů?
17:06Evropa v červeném, Amerika bojuje za zlepšení. Data tlumí dopad výsledků  
16:11IBM se vzepřela výprodeji technologií a po výsledcích roste  
15:31Tomáš Vlk: Ekonomika USA rostla v 2Q překvapivě rychle díky spotřebitelům  
15:12Tempo růstu americké ekonomiky ve druhém čtvrtletí zrychlilo na 2,8 procenta

Související komentáře
Nejčtenější zprávy dne
Nejčtenější zprávy týdne
Nejdiskutovanější zprávy týdne
Kalendář událostí
Nebyla nalezena žádná data